V letošním roce se na keramických obkladech a dlažbách perfektně odrážejí aktuální trendy, ale zkrátka nepřijdou ani interiérové stálice. A vrací se i to, co bylo nedávno téměř zapomenuto.

Nejoblíbenější imitace

Jednou z největších výhod keramiky je schopnost napodobit snad jakýkoliv materiál. Velice věrně, na pohled i na dotek. Zatímco u přírodního kamene můžete váhat z důvodu vysoké ceny a v případě dřeva mít obavy kvůli jeho odolnosti vůči změnám teplot a vlhkosti, u keramiky neexistují pochybnosti.

Díky pokročilým trojrozměrným technologiím se setkáváme s dokonalými imitacemi různých typů kamene a dřevin. Běžně jsou k dostání také keramické „dřevěné“ lamely se suky a letokruhy nebo kolekce „dřev“ keramiky se shodnou strukturou, ale rozdílnými odstíny. U napodobenin kamenů zase mnohdy oceníte dokonalé žílování, často k vidění u imitací mramorů.

Do trojice nejoblíbenějších napodobenin patří ještě beton, což je dané jeho stoupající oblibou a častým používáním v soudobých interiérech. U něj potěší barevná škála a také kombinace s jinými dekory, třeba s prvky terrazza.

Barvy na míru

Používají se barevně neutrální stálice, avšak více radosti slibují výrazné zemité a pastelové tóny. Konkrétně je žádaná zejména cihlově červená, zelená a modrá, šedá stejně jako hnědá. Ale i jemná broskvová, respektive meruňková. Keramika tak odráží obecně platné interiérové trendy.

Nicméně na posledním ročníku veletrhu Cersaie, který udává tón v segmentu obkladů a dlažeb, byly mimo jiné k vidění obklady v barvách duhy. Zaujme i to, jak se v některých případech barvy kombinují (například temně modrý obklad doplní decentní odstín letošní barvy roku Peach Fuzz buď rovněž v podobě keramiky, nebo jako výmalba stěn).

Protipól tvoří méně pestré kombinace, ty vycházejí z jedné až dvou barev a často se doplňují neutrální bílou. Malé bílé obkládačky pro jejich nadčasovost a dostupnost znovu vyhledávají designéři a architekti, jak dokládají mnohé interiérové realizace, jež vám v časopise průběžně představujeme. Nejvíce se používají formáty čtverců a obdélníčků (cihliček), mnohdy je osvěžuje barevná spára.

Rozkvetlá zahrada

Vzpomenete si, kdy se na výsluní dostaly obrovské rostlinné a exotické vzory? Je to už dost let a stále si drží svou pozici. Prakticky můžete mít doma rozkvetlou zahradu bez zalévání. Rozdíl oproti minulosti je v tom, že se prostorově výrazné vzory objevují napříč interiérem, už nejsou jen v koupelně. Rovněž mohou fungovat jako atypický předěl místnosti (obklad polopříčky) nebo nahradit velkoformátovou tapetu.

Příjemný bonus představují dlaždice se vzorem, které se pokládají do tvaru koberce, jehož linie ohraničuje jednobarevná dlažba. Ta někdy pokračuje i mimo domov, na terasu; venkovní, 2 cm silné dlaždice se stejným dekorem či barvou jako v interiéru jsou běžně v prodeji. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o dlažbách a obkladech dozvědět ještě víc?

  • Oblíbené využití dlažeb a místa jejich pokládky
  • Geometrické vzory a dekory
  • Retro prvky do exteriéru a interiéru
  • Od mozaiky k velkým formátům
  • Obklady na nábytku

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v květnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. dubna 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články