Jedna věc jsou normy a teorie, druhá praktický život. Jenže od něčeho se odpíchnout musíte. Proto se hodí vědět, jaké jsou optimální instalační výšky, když je řeč o umyvadle, skříňce či zrcadle. Ale veledůležité jsou rovněž záchodová mísa a bidet. A taky vana.

Končí nadvláda šedé barvy a hladkých ploch? Inspirujte se žhavými koupelnovými trendy:

Zdroj: Youtube

Kde se vzal ideál

Doporučené centimetry vychází z průměru, přesněji z výšky osoby kolem 175 cm, aby ani menší postavy (cca 160 až 165 cm) ani větší (nad 180 cm) nepřišly zkrátka. Přizpůsobit instalační výšku jen vám si lze dovolit pouze v single domácnostech. Ve všech ostatních případech je třeba vyjít z průměru a také z domluvy mezi dospělými členy rodiny. A následně zvolit kompromis.

U malých dětí se počítá s drobnými „úpravami“ typu stolička pod nohy či speciální sedátko na WC, děti zhruba od jedenácti let věku se v tomto směru už řadí do kolonky dospělých.

Na toaletě

Tohle je jednoduché: optimální instalační výška záchodové mísy i bidetu jsou stejné, jde o cca 40 cm od podlahy. Pozor, myslí se tím horní hrana WC mísy bez sedátka. Nepřehlédněte: Všechno má svoje. Pro správné vyprazdňování je vhodné mít nohy výrazně pokrčené, aby kyčle svíraly úhel až 35 stupňů. Jenže kvůli lepšímu vstávání z WC mísy by to naopak chtělo přidat na její instalační výšce, klidně i 10 cm či více. Kompromis nabízí madla po stranách toalety.

Tip navíc: Uvažujete o pořízení pisoáru? Jeho přední hrana by měla být ve výšce 65 cm.

Správná výška umyvadla

Zlatý standard výšky umyvadla se uvádí kolem 85 cm. Zde se vychází z následujícího doporučení: horní hrana umyvadla se pohybuje mezi 80 až 90 cm. U malých dětí pomůže stolička pod nohy.

Jak vysoko pověsit skříňky a zrcadlo

S umyvadlem často souvisí podumyvadlové skříňky, ty by měly dosahovat výšky kolem 85 cm. A co horní skříňky se zrcadlem, zpravidla jde o koupelnovou galerku, nebo zrcadlo s poličkami. Horní hrana tohoto typu koupelnového nábytku se doporučuje ve výšce 180 až 200 cm, dolní hrana 100 až 120 cm od podlahy.
Otestujte si: Velké plochy zrcadel vypadají efektně, nicméně bude-li zrcadlo jen pár centimetrů nad umyvadlem, počítejte s náročnějším úklidem.

Nebo to zkuste takto: Podívejte se do zrcadla. Ideálně pověšené bude tehdy, když se vaše oči nachází v jeho středu.

Na míru každému členu rodiny

Přestože i v případě háčků na ručníky atd. se setkáte s doporučenou výškou 110 až 120 cm, můžete je pověsit, jak chcete. Velkou výhodu nabízí háčky, které není třeba vrtat, pak si jejich výšku každý člen rodiny přizpůsobí na míru. Držte se jen pravidla: Ručníky či jiný kus oděvu, často jde o župany, by se neměly dotýkat podlahy a „sbírat“ z ní prach a nečistoty.

Ideální výška vany

Horní hrana vany ve výšce 60 cm je zase ideál. Prakticky však řešte, zda vám opravdu vyhovuje. V rodině s malými dětmi může výška "klesnout" i na 50 cm, u dlouhánů se vyplatí zvednout vanu až do její horní hrany 70 cm nad podlahou. Vždy za předpokladu, že to umožní instalace sifonu ve vaší koupelně.

Doporučujeme: Pokud řešíte renovaci koupelny či uvažujete o její kompletní rekonstrukci a je vám 50+, vyplatí se myslet do budoucna. Možná se vám hodí právě tyhle tipy, i když k seniorskému věku máte zatím jen nakročeno.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jak vysoko máte umístěnou horní hranu WC mísy? A vyhovuje vám to?

info Hlasování bylo ukončeno.
Nemám tušení. Zatím to neřeším. 22%
Kolem 40 cm. Vyhovuje mi to. 30%
Kolem 40 cm a už cítím, že je to málo. Špatně se mi vstává. 37%
Více než 40 cm. 10%
Hlasovalo: 67

Zdroj: Arch Daily, thespruce.com, levna-koupelna.cz

Související články