V kuchyni trávíme opravdu hodně času. Připravujeme zde jídlo, snídáme, uklízíme, ale i odpočíváme a sdílíme s rodinou každodenní zážitky. A výběr správného interiérového stylu kuchyně může zásadně ovlivnit atmosféru a funkčnost tohoto klíčového prostoru. V tomto článku se proto podíváme na čtyři populární styly, které mohou vaší kuchyni dodat charakter a potřebné pohodlí.

Kuchyně v minimalistickém stylu

Minimalistická kuchyně bude ideální volbou pro všechny, kdo si potrpí na čistotu, eleganci, vyváženost a klid. Sluší jak velkým prostorám, tak i těm malým, které dokáže opticky zvětšit. Převládají zde neutrální barvy, jako jsou odstíny bílé, krémové, béžové, šedé a černé. 

V minimalistické kuchyni byste měli mít vše po ruce, aniž by byla pracovní deska zahlcena nejrůznějším kuchyňským náčiním, od kořenek, vařeček až po spotřebiče. Proto je naprosto stěžejní dostatek úložných prostorů, aby každá věc měla své místo.

Chcete-li, aby vaše kuchyně působila jednotně a minimalisticky, upřednostněte při výběru kuchyňskou linku s uzavřenými skříňkami. Převládat by měly nadčasové přírodní materiály, které vám budou sloužit mnoho let, a navíc budou skvěle vypadat. Pro dokonalý minimalistický vzhled doporučujeme sáhnout po desce s hladkým povrchem. Naopak vyhnout byste se měli rustikálnímu povrchu.

Kuchyně ve skandinávském stylu

Základním konceptem skandinávského stylu je zaměření na funkčnost a absolutní jednoduchost. Hlavním prvkem kuchyně jsou světlé barvy, výrazné osvětlení a čisté linie nábytku doplněné o jemné dekorace.

Při výběru kuchyňské linky a skandinávského kuchyňského nábytku dbejte na čisté a rovné povrchy bez ozdobných výřezů. Vsaďte na oblé tvary a precizní zpracování. Do interiéru zakomponujte nábytek v bílé nebo šedé barvě. Světle laděný prostor pak zvýrazníte vybranou barvou.

Základem jsou přírodní materiály, jako je masivní dřevo, kov nebo sklo. Do kuchyně i jídelny vyberte dřevěnou podlahu v popelavých tónech nebo klasické parkety. Jídelní stůl v přírodní hnědé s kresbou dřeva doplňte o židle s čalouněným sedákem. A nezapomeňte na světlo. Mohutné stropní lampy z kovu interiér projasní. Využít můžete i podsvícení kuchyňské linky.

Kuchyně ve venkovském stylu

Venkovský styl miluje patinu. Pro tradiční venkovské kuchyně jsou typická masivní dvířka s patinou. Pokud vás odrazuje vyšší cena kuchyně z masivu, rozhodnout se můžete pro fóliovaná dvířka s dřevodekorem. Dokážou věrně napodobit povrchy dřevin, jako jsou dub, borovice nebo jasan, a to včetně jejich unikátní plastické struktury či patiny. Dokonalý dojem podtrhnou úchytky s vintage vzhledem.

Ve venkovsky laděné kuchyni by neměly chybět přírodní materiály, proto při volbě doplňků upřednostněte dřevo, len, bavlnu, jutu, keramiku nebo hlínu. Vítaným pomocníkem se stanou proutěné koše, které využijete na zeleninu a ovoce ze zahrady nebo z farmářských trhů a také jako úložné boxy. 

Pokud máte rádi textilie, venkovská kuchyně je pro vás jako stvořená. Vzor drobných kvítků na kuchyňských utěrkách můžete sladit se záclonkami a sedáky na židlích za jídelním stolem.

Kuchyně v industriálním stylu

Industriální kuchyně je charakteristická kombinací tmavších barev a využíváním chladnějších materiálů. Na rozdíl od jiných stylů jí nevadí menší nedokonalosti, jako například odhalené potrubí nebo cihly na stěnách. Industriální styl si hraje s více vzory, povrchovými úpravami a texturami. 

Industriální kuchyně jsou zpravidla otevřené a disponují vysokými stropy, díky čemuž zajišťují vzdušnou atmosféru. Nejlépe proto vyniknou ve velkých domech a bytech. 

V industriální kuchyni nezapomeňte vyvážit chladné materiály (jako například kov a sklo) materiály teplými (jako například dřevo a ratan). Zajistíte si tím, že místnost nebude působit příliš chladně a neosobně.

Zdroj: moebelix.cz, drevostavitel.cz, scandishop.cz

Související články