Použitím lněných závěsů a bytového textilu vnesete do interiéru kvalitu, nadčasovost a eleganci, kterou materiály z umělých vláken postrádají. Ano, len je kvalitní přírodní materiál, který se navíc hodí do všech interiérových stylů.

Len v interiéru dokonce získává časem na své noblesní kvalitě, protože se stává ještě měkčí, neroztahuje se, nevlní a nevytváří chuchvalce v látkách jako třeba bavlna. 

Ve lněném povlečení se vyspíte dorůžova

Lněná látka je pevná, není chemicky upravená a obsahuje přírodní oleje. V létě chladí, v zimě hřeje a je prodyšná. Len navíc nepřijímá prach, nedrží se v něm bakterie ani roztoči, využívají ho tedy hojně především alergici. Díky těmto vlastnostem se hodí nejvíce na ložní prádlo, jako jsou prostěradla a povlečení. 

Lněný textil v kuchyni

Protože len nepouští vlákna a dobře saje vodu, je vhodný také na kuchyňský textil. Lněné utěrky jsou bezkonkurenční především v leštění skla. Ubrusy, prostírání, sedáky a zástěry jsou takřka nezničitelné. Ve lněném pytlíku dokonce chléb a jiné pečivo rozhodně neplesniví. 

Podívejte se na tradiční zpracování lnu níže v interiéru:

Zdroj: Youtube

S jakými materiály lněný textil kombinovat?

Velmi dobře se len v interiéru kombinuje s materiály, jako je dřevo, kov, kámen nebo bavlna. Často se len v interiéru nachází také na potazích sedaček v obývacím pokoji. Len je zde aplikován jako téměř nezničitelný materiál, který se dobře udržuje a čistí. 

Jak prát lněný textil

Lněné látky snesou vysokou teplotu. Výrobky ze lnu je možné prát při teplotě do 95 °C, ale není to nutné – nečistoty se snadno uvolňují už při teplotě 40 °C.

Na praní je nejlepší používat mýdla a čisticí prostředky z přírodních surovin. Lněný materiál by se měl sušit nejlépe na slunci a je dobré ho vyžehlit programem s párou a vyšší teplotou. Skvělé je také materiál žehlit ještě vlhký, nebo jej pokropit před žehlením, protože tím se přirozeně dezinfikuje. Před samotným praním je vhodné látky namočit. 

Zdroj: bonami.cz, living.cz, tululum.cz, Foto: www.tululum.cz, depositphotos.com

Související články