Lámete si hlavu nad tím, jak se vejít do bytu i se všemi vašimi poklady, které vlastníte? Věřte nám, že je to možné. Máme pro vás tipy, díky kterým bude váš byt nejen funkční, ale i hezký. Málo prostoru totiž nutně neznamená problémy s jeho zařízením.

Tip č. 1: Malý byt vyžaduje dobrou dispozici

Je garsonka, ve které bydlíte, vaše? Budete ji rekonstruovat? Pak se zamyslete nad dispozičním řešením. Způsobů, jak si můžete pohrát s jednou větší místností, je spousta. Není byt váš a bydlíte v pronájmu? Prostor můžete rozdělit různými způsoby. Postel od zbytku prostoru můžete oddělit nejen nábytkem, ale i paravánem nebo třeba zelenou stěnou.

Podívejte se, jak může vypadat malý byt:

Zdroj: Youtube

Tip č. 2: Vytvořte vzdušný prostor s maximem světla

Zejména malé byty jsou členěné různými příčkami. Kvůli nim se do prostoru často nedostane tolik světla, kolik by mělo. Staré příčky můžete odstranit. Je lepší mít kuchyň spojenou s jídelním koutem plnou světla než dva samostatné ponuré kouty. Naopak spací zónu je vhodné oddělit od zbytku prostoru.

Tip č. 3: Plánujte předem

Při zařizování malého bytu si nakreslete plánek, zaneste do něj rozměry, ale i umístění oken a dveří. Můžete k tomu použít papír, ale i počítač. Poté si promyslete, bez čeho se doma neobejdete (pracovní stůl, postel, pohovka).

Prostor si na plánku rozdělte do jednotlivých zón – ložnice, obývák, kuchyň. A jednotlivé kusy nábytku do plánku zaneste.

Tip č. 4: Kouzlení s optickými klamy

Když do bytu šikovně umístíte několik zrcadel, v nichž se bude odrážet světlo, prostor bude vypadat opticky větší. Musíte si však dát pozor, aby se v nich neodrážel nepořádek. Jinak docílíte přesného opaku. Kouzlit můžete také s barvami. Do malých prostor se hodí bílá barva, ale i pastelové odstíny jiných barev.

Tip č. 5: A co nábytek?

Do malého prostoru se nejvíc hodí vestavěný nábytek. Pokud nechcete investovat do nábytku na míru, volte multifunkční kousky, které vám ušetří místo. Patří sem rozkládací pohovka, postel s úložným prostorem, ale i různé nábytkové sestavy, díky kterým bude váš byt vypadat sjednoceně. Dveře volte posuvné, díky tomu budete mít více místa u stěn.

Zdroj: biano.cz, postershop.cz, expedo.cz

Související články