Práce architektů z ateliéru Archworks začala návrhem kuchyňské linky a koupelny a pokračovala návrhem dvou pokojů. Byt je řešen velice jemně, nejdůležitějším prvkem je dubové dřevo opakující se na podlaze a nábytku. Přírodní materiály, světlé tlumené odstíny a jednoduché tvarosloví vytváří příjemný prostor pro bydlení.

Impulz ke změně

Poté, co se děti majitelů odstěhovaly, přišel impulz ke změně. Interiér z konce 90. let byl především v prostoru kuchyně přežitý, a proto se právě v ní začalo s úpravami. Dlažba v kuchyni byla nahrazena parketami jako ve zbytku místností, vysoký barový pult nahradil nízký ve výšce linky. Podařilo se tak propojit kuchyňský kout s obývacím pokojem.

Jemně mandlová barva linky je doplněna dubovým dřevem a nerezovými detaily. Pracovní deska je z umělého kamene s příjemnou texturou v béžové barvě. Sklo za linkou odráží stromy v oknech naproti. Právě zde je vidět, jak je využití přirozeného světla v interiéru důležité.

Barevně sladěná koupelna

Koupelna pracuje se stejnou škálou barev – bílé obklady jsou na jedné stěně a podlaze doplněny šedými, které jsou použity také v předsíni. Ty zdůrazňují stěnu se sprchou a vanou. Niky u vany a ve sprše jsou nasvětleny LED páskami a propůjčují prostoru příjemnou atmosféru pro večerní relaxaci. Útulnost prostoru je zajištěna použitím dubového dřeva, které přináší svou jemnost a detail.

Úpravy dětských pokojů

Po pár letech byl čas pokračovat dvěma dětskými pokoji. Jednomu ze synů se mezitím narodila dcera, a tak se z většího pokoje mohla stát herna a prostor na cvičení. Druhý pokoj slouží jako pracovna.

Nábytek v herně tvoří pódium s japonskými rohožemi tatami a také nízké skříňky a poličky rámující pokoj. „Tatami už jsem chtěl dlouho v interiéru použít a nyní se naskytla ideální příležitost. Je to skvělý prvek jak pro hraní a cvičení, tak pro příležitostné přespání, což bylo přesně naším zadáním. Zároveň skvěle zapadá barevně i ideově,“ říká architekt Jiří Rákosník.

Ve skříních jsou naskládané futony, na kterých je možné třeba při návštěvách pohodlně přespat. Tatami jsou položeny na rohoži a celé pódium umožňuje proudění vzduchu pomocí vyfrézovaných děr v jeho čele a mezer u obvodové stěny.

Menší pokoj – pracovna – je zařízen velkou skříní a dlouhým pracovním stolem. I zde je ve skříni tentokrát silnější futon pro příležitostné přespání. Dubový nábytek kombinuje otevřené a zavřené úložné prostory a počítá s pozdějším „zabydlením“ v podobě knih a květin, kterých je v bytě mnoho. Dodávají další vrstvu přirozenosti a vytvářejí ještě klidnější a příjemnější prostor.

Ceny úprav závisí na zadání a materiálech

Cena rekonstrukce byla definována využitím dražšího dubu a také rozhodnutím zrušit dlažbu v kuchyni. Obecně jsou zde použity kvalitní materiály jako lakované skříňky kuchyně, umělý kámen. Naopak rozhodnutím udělat spíše méně, ale zato pořádně, se podařilo mnoho ušetřit jednak ihned, ale především v dlouhodobém horizontu.

„Tento přístup je nám vlastní, často jej využíváme a udržitelnost je pro naše návrhy velice důležitá,“ říká architekt. Cena podobné rekonstrukce se může v návaznosti na zvolené materiály hodně lišit. Obecně lze čekat rozmezí od 500 000 až do 1 200 000 korun při použití dražších řešení.

Ateliér Archworks založil v roce 2023 autorizovaný architekt Jiří Rákosník jako platformu pro tvoření kvalitní a uživatelsky přívětivé architektury. „Klíčovou roli v mém navrhování hrají také konzultace s mou ženou Terezou, se kterou jsme se poznali na Fakultě architektury a od té doby se vzájemně doplňujeme. Zakládáme si na důsledné komunikaci s klienty a empatii, která vždy vede k nejlepším výsledkům. Nebojíme se diskuze a jsme otevření společnému hledání ideálního řešení,“ říká architekt.

Zdroj: Dům&Zahrada, Archworks

Související články