Před více než 50 lety se v Praze postavily tři bytové družstevní domy pro zaměstnance Fakulty stavební ČVUT. A někteří z nich, včetně architekta Václava Čekana, se i podíleli na projektu, který se dodnes dává za příklad moderní architektury své doby.
V bytě nyní žije jeho vnuk s rodinou, jenž k rekonstrukci přistupoval prakticky, ale s pokorou. Což se povedlo díky architektce Janě Nádravské, která projekt také přihlásila do soutěže Interiér roku 2023 do kategorie Nízkonákladové bydlení.
Pod povrchem
Čtyřpokojový mezonet o ploše 98 m2 má rovné stěny, což je v dnešní době docela zázrak. „Byt je výjimečně dobře odhlučněný a má prostorné lodžie a chytré úložné prostory. Například komoru na lodžii, niky ve stěnách pokojů či vestavěný prostor nad schody,“ říká Jana Nádravská. Více světla nabídlo odstranění příček, nově vznikla zaoblená komora v hale a spíž v kuchyni.
Přání a realita
Místo znehodnocených parket se všude kromě hygienického zázemí použil vinyl v dřevodekoru bez prahů. „Zbavit se litinového topení v dobrém stavu by byl hřích, radiátory se nově nastříkaly. Topení se měnilo jen v koupelně. Největším překvapením pro mě byly ocelové zárubně, které jsem zachovala v patře, navíc přetřené na bílo vypadají snad lépe než nové ve spodním podlaží, působí skoro neviditelně,“ uvádí architektka.
Dědictví po prarodičích
Obývacímu prostoru vévodí břidlice, vyvažuje ji nová tmavá kuchyně, která má podobný, avšak teplejší odstín. Několik původních nábytkových kusů doplnily neutrální šedobéžové textilie. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o rekonstrukci mezonetu dozvědět další informace?
- Kombinace starého a nového vybavení
- Použití materiálů, barev, dekorů
- Volba svítidel a zásuvek
- Doba projektování a rekonstrukce
- Informace o projektu
- Informace o soutěži Interiér roku
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. listopadu 2024.