Před desítkami let bývalo povlečení cennou komoditou a mimo jiné tradiční součástí nevěstina věna. Mnohdy pak v rodině sloužilo skutečně do roztrhání. „Dříve byla prioritou dlouhá životnost lůžkovin, populární byly pevné a kvalitní materiály, které vydržely roky používání, například damašek. Dnes jsou luxusní látky na ústupu. Lidé chtějí mít na výběr z více barev a vzorů a upřednostňují levnější varianty, které jsou v důsledku mnohdy lepší a praktičtější,“ říká Jakub Kalvoda ze společnosti MK Lůžkoviny a dodává, že se značně proměnil také styl a estetika ložnic.
Klade se důraz na minimalismus, tedy světlé odstíny a jemné vzory. Oblíbený je i drobný květinový dezén. Před dvaceti lety tomu bylo naopak. Populární byly tmavé a syté barvy i výrazné vzory třeba v podobě geometrických tvarů. Povlečení bylo dominantou ložnice, dnes je spíše doplňkem interiéru.
Tradiční bavlna, hit lyocell
Ačkoli se stále objevují nové materiály, stálicí zůstává bavlna. Je odolná a zajistí celoroční pohodlí – v horkých nocích se pod ní nezpotíte, v chladných vás naopak zahřeje. V létě se uplatní například i lehký a na dotyk jemný mušelín, v zimě textilie s dlouhými vlákny, díky nimž je povlečení hřejivé a měkoučké. Tyto požadavky splňuje třeba flanel.
Mezi relativně nové materiály patří lyocell. Jeho estetické, funkční i ekologické přednosti získávají stále více příznivců. Na začátku jeho výroby stojí celulóza vzniklá ze dřeva.
V sofistikovaném procesu dostává podobu vláken spřádaných do příze a nakonec hustě tkaných do látky. Výsledkem je prodyšná a hebká tkanina, která skvěle odvádí od těla vlhkost, proto je takové povlečení ideální zejména v teplém období roku.
Zip či hotelová kapsa
Vyvíjejí se nejen materiály, mění se také zapínání – tradiční knoflíky povětšinou nahrazuje spolehlivější a rychlejší zip, praktickou vychytávkou je takzvaná hotelová kapsa. „Tento způsob zapínání plně nahrazuje klasický zip. Vychází z prověřeného způsobu uzavírání hotelového povlečení, které musí vydržet časté praní či mandlování,“ vysvětluje Johana Tomášová s firmy Lejaan a dodává, že o uživatelském komfortu rozhodují i další praktické vlastnosti, na něž je při výběru dobré myslet.
Například jak se materiál chová po vyprání, zda je mačkavý a je potřeba ho žehlit či mandlovat, nebo ho lze znovu povléci bez žehlení. Je-li to možné, radí také přikoupit k vybrané sérii povlečení náhradní povlak na polštář. Polštář je totiž namáhanější než povlak na přikrývku, musí snášet zbytky hutných krémů, nočních masek, případně make-upu…
Nejčastější chyby
Aby vám povlečení nabídlo hebkou náruč bez výhrad, je dobré vyvarovat se nejčastějších chyb. Mezi ně patří zejména špatný výběr materiálu. „Mnozí se řídí vzhledem a jsou překvapení, když je jim v létě pod sice pěkným, ale mikroplyšovým povlečením horko,“ komentuje Jakub Kalvoda. Podle něj lidé také lůžkoviny neperou tak často, jak by měli, nebo je perou špatně. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o povlečení, materiálech a praní dozvědět ještě víc?
- Jak často je třeba prát povlečení
- Proč je důležité znát prací symboly
- Jaké jsou nejoblíbenější materiály povlečení
- Přehled zajímavých produktů
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.