Barvy v interiéru mají významný vliv na lidské emoce a vnímání prostoru. Správná volba barev může ovlivnit náladu, koncentraci, a dokonce i vnímání teploty v místnosti. Při kombinování barev je důležité pamatovat na maximální počet tří barev a dodržovat pravidlo, které přiřazuje každé barvě určitou roli v závislosti na velikosti ploch a zařízení v místnosti.

Co byste měli vědět o modré barvě?

Modrá barva přináší do interiéru uklidňující atmosféru spojenou s pocitem míru a důvěry. Je symbolem stability a vyrovnanosti a dokáže podpořit intuici a diplomacii. Zdravotní studie ukazují, že modrá může snížit krevní tlak, zpomalit srdeční tep a dokonce uvolnit mysl. Světlé odstíny modré dodávají hravost a lehkost, zatímco tmavé odstíny přinášejí pocit luxusu a majestátnosti.

Zdroj: Youtube

Působení modré barvy na lidskou psychiku

Modrá barva zahání nepohodu, stres a nespavost. Když se do modré obléknete, budete působit svěže a mladistvě (především ve světlých tónech), inteligentně a důvěryhodně (zejména v tmavých tónech) – přesně proto je hojně využívaná na pohovorech, pracovních schůzkách a u zkoušek.

Modrá v jednotlivých pokojích

Ložnice

Modrá barva se hodí do ložnice díky svému uklidňujícímu účinku. Světlé odstíny mohou opticky zvětšit prostor a podpořit relaxaci a odpočinek.

Koupelna

Díky své asociaci s vodou je modrá barva populární volbou pro koupelny. Evokuje čistotu a klid a přispívá k relaxační atmosféře.

Kancelář

V kanceláři může modrá podpořit soustředění a myšlení. Je ideální pro prostředí, kde je požadována produktivita a kreativita.

Obývací pokoj

Modrá barva může obývací pokoj oživit a dodat mu majestátní vzhled. Je vhodná pro společenská setkání i pro relaxaci.

Modré doplňky, dekorace a nábytek

Modrá barva se může objevit v interiéru nejen prostřednictvím výmalby stěn, ale také díky různým doplňkům a nábytku. Polštáře, závěsy a dekorační předměty v modrém provedení dodávají místnosti svěžest a harmonii. Modré kusy nábytku, jako jsou sedačky nebo komody, přinášejí do prostoru eleganci a originalitu.

Zdroj: essentialhome.eu, abstracthouse.com, tilesdirect.net

Související články