Stručný souhrn z článku

  • Rekonstrukce brněnského bytu spojila moderní chytré funkce a původní genius loci s ohledem na umělecká díla a hudbu.
  • Designérka Ana Alačková vytvořila prostor s na míru vyrobeným nábytkem a výraznými uměleckými prvky, zahrnujícími i funkční audiosystém.
  • Chytrá domácnost byla začleněna tak, aby podporovala komfort a bezpečnost, aniž by narušila estetický vzhled interiéru.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
 
 
 

Designérku Anu Alačkovou oslovil na základě osobního doporučení od přátel. Zaujaly ho její předchozí realizace a také společná láska k funkcionalismu – právě z tohoto období totiž pochází dům, v němž se byt nachází. Už po prvním setkání bylo jasné, že spolupráce bude fungovat na jedničku. Svědčí o tom nejen průběh přeměny prostoru a jeho výsledná podoba, ale i oboustranná spokojenost, která vedla k přihlášení projektu do soutěže Interiér roku v kategorii Soukromý byt – rekonstrukce.

Zdroj: VLM

Dvojky pro štěstí

Rekonstrukci původně třípokojového bytu odstartovalo magické datum 22. 2. 2022. Navzdory tomu, že probíhala v době, kdy se stavební trh potýkal s nedostatkem materiálu a vysokými cenami, se vše stihlo podle plánu. „Až na drobné detaily jsme byli 1. září hotovi. Pečlivě jsem plánovala každý krok, aby řemeslné práce přesně navazovaly. Vše potřebné jsem objednala s velkým předstihem a jsem vděčná dodavatelům za jejich vstřícnost a možnost skladování zboží mimo standardní dobu. Ušetřili jsme tím nejen čas, ale i nemalé finanční prostředky,“ popisuje designérka.

Stavební úpravy zahrnovaly odstranění příček, díky čemuž se rozšířila kuchyně a propojila se s obývacím pokojem. Mezi komorou a toaletou vznikl prostor pro umístění pračky a sušičky. Kompletní proměnou prošla také koupelna, které nyní dominuje prostorný sprchový kout. Jediný větší zádrhel nastal po odkrytí původní podlahy v obývacím pokoji, kde se nacházel betonový ostrůvek neznámého původu. Po konzultaci se statikem nebylo možné ho odstranit, a tak bylo nutné zvýšit podlahu v celém bytě.

Dokonalá kresba

Součástí návrhu byl na míru vyrobený nábytek, který je nejen funkční, ale i dekorativní. Designérka vybrala dýhu ořechu evropského, která postupem času mění odstín. „Po dohodě s majitelem jsme dýhu použili i na obložení jedné stěny, což je prvek typický pro interiéry ze třicátých let,“ vysvětluje Ana Alačkova. Dřevo vyniká také na podlaze, na niž autorka použila velké dubové parkety. Jako zajímavý kontrast pak působí žulová pracovní a zádová deska v prostoru minimalistické kuchyně.

Celkový dojem dotváří sedací nábytek v přírodních odstínech, originální dekorace a designové kousky. Jedním z nich je orientální koberec se zvířecími a ptačími motivy v obývacím pokoji, který neodmyslitelně patří k interiérům ve funkcionalistickém stylu. Designérka ho nechala vyrobit na zakázku v Afghánistánu a Pákistánu. Výjimečným úlovkem je také originální servírovací stolek ze začátku 20. století a nástěnné hodiny z horniny staré tisíc let.

Chytrá domácnost

Během rekonstrukce byly instalovány funkce chytré domácnosti tak, aby nenarušovaly čistotu prostoru. Zvolený systém umožňuje hlasové ovládání, řídí podlahové vytápění, jsou na něj napojeny rolety, které jsou zabudované v sádrokartonovém podhledu, i všechny spotřebiče. Vedle postele je nouzové tlačítko pro případ vloupání nebo zdravotních obtíží. Díky systému může majitel kdykoliv zkontrolovat dění v bytě a umožnit přístup i na dálku.

Hudba a ticho

Největší výzvou proměny byla instalace audiosystému tak, aby vizuálně ladil s interiérem a nerušil obyvatele sousedních bytů. Ana Alačkova zvolila zabudované reproduktory a technické zázemí potřebné pro provoz audiosoustavy a domácího kina „zneviditelnila“. Do komody pod oknem umístila zesilovače s přehrávačem, tiskárnu a hrací konzoli.

Ohledně odhlučnění prostoru oslovila odborníka a na základě jeho doporučení se zabudovaly akustické prvky do podlahy, za dýhovanou stěnu a do dvojitého záklopu ve stropech. Místo digestoře s přímým odtahem byla instalována recirkulační digestoř, která nešíří zvuk do prostoru domu.

Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Časopis a webové stránky DŮM&ZAHRADA jsou mediálním partnerem soutěže. S vítězi kategorií, finalisty i nejzajímavějšími soutěžícími proto postupně čtenáře seznamujeme také na našich internetových stránkách www.dumazahrada.cz.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 11/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články