Byt z přelomu 19. a 20. století se nachází v pražské Bubenči a žije v něm mladá rodina s malým synkem a dvěma kocoury. Před koupí byl nevhodně zrekonstruován, a proto bylo potřeba do dispozice zasáhnout tak, aby splňoval požadavky majitelů.

Zdroj: VLM

Na základě předchozích zkušeností oslovili ke spolupráci Martinu Homolkovou ze studia Malfinio, která všechna jejich přání úspěšně zrealizovala, což potvrzuje vítězství v kategorii Cena novinářů v soutěži Interiér roku.

Jasná představa a požadavky

Majitelé bytu měli v mnoha směrech zcela konkrétní požadavky. Stěžejním bodem byla provázanost celku. Byt byl původně rozdělen na čtyři menší místnosti, což nebylo vyhovující. Vybouráním příčky vznikl centrální prostor, v němž se nachází kuchyně spojená s obývacím pokojem.

Nová místnost nyní tvoří srdce bytu – z jedné strany na ni navazuje dětský pokoj a z druhé strany ložnice s pracovním koutem. Zásah do dispozice navíc umožnil zvětšení koupelny, do níž bylo možné umístit vanu i sprchový kout.

Zajímavá hra se světlem

V kuchyni přibyl na přání majitelů originální ostrůvek obložený vysoce leštěnými nerezovými plechy (tzv. supermirror), které v prostoru vytvářejí zajímavý efekt. Kulatý zrcadlový plech je také na stropě nad lustry v obývacím pokoji a tvoří i příčky v knihovnách.

Odrazy a hry světla vnášejí do interiéru odlehčení, hravost a proměnlivost v průběhu dne. V prostoru se nachází i mnoho druhů svítidel včetně nábytkového svícení, což umožňuje vytvořit v místnosti rozličnou atmosféru. Umístění a výběr svítidel zároveň dává vyniknout designovému nábytku – k těm nejzajímavějším solitérům patří stolek Stella od Jiřího Krejčiříka, křesílko Roly Poly a legendární sofa Togo.

Divočina v předsíni

Jedním z požadavků majitelů bylo využití výrazné dlažby se vzorem čtyřcípé hvězdy, jejíž barvy přecházejí ze střední šedé přes hořčicovo-okrovou až po pudrovou. Dlažba pokrývá prostor předsíně, koupelny i toalety a doplňuje ji barevná výmalba stěn a dřevěné obklady.

Divočejší ráz chodby efektně kontrastuje s ostatními místnostmi v bytě, které působí minimalistickým a klidným dojmem. V koupelně ji pak doplňují okrové dlaždice a betonová stěrka, která byla použita i nad umyvadlovou skříňkou.

Řešení na míru

Vzhledem ke konkrétnímu zadání si téměř celý byt vyžádal atypické řešení – drtivá většina nábytku je proto vyrobena na míru. Z materiálů převažuje dub, který je různým způsobem namořen nebo naolejován. Výjimku tvoří dětský pokoj s prvky montessori, který je z bíle olejované březové překližky s krásnou jemnou kresbou.

Nepřehlédnutelným doplňkem jsou textilie, které se nacházejí ve všech místnostech a společně s obrazy vytvářejí dokonalý soulad. Textilie reprezentují autorskou tvorbu studia Geometr a byly vytvořeny na zakázku na základě barevného zadání od klientů. „To, že autorské textilie ladí s obrazy, je jen zásluhou majitelů. Umělecká díla totiž do interiéru vybírat nechci, pouze jim vyčleňuji v rámci návrhu místo a případně formát. Myslím, že si je každý musí vybrat sám – a může jít o dokonalé dílo uznávaného malíře, nebo o pěkně zarámovaný obrázek milovaného dítěte. Hlavní je emoce,“ vysvětluje designérka.

Největší výzva

Proměna bytu probíhala v době covidu, a rekonstrukce se tak protáhla na rok a půl. Kromě komplikací spojených s pandemií řešila Martina Homolková i jiné výzvy. „V návrhu jsme se vypořádávali s několika protichůdnými požadavky na poměrně malé ploše. Klienti kladli velký důraz na dostatek úložných prostor, aby každá věc měla své místo předem dané. Proti tomu šel ale požadavek na vzdušnost. Nejtěžší tak pro mě bylo najít hranici mezi úložnými prostory, pracovními plochami a prázdnem, abych vyhověla přání klientů a sama jsem byla spokojená s výsledkem,“ uzavírá designérka.

Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do devátého ročníku soutěže designéři a architekti přihlašovali své nově realizované projekty do 28. 2. 2024. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky DŮM&ZAHRADA jsou mediálním partnerem soutěže.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 3/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články