Stručný souhrn z článku

  • Rekonstrukce domu Masná 130 v Českém Krumlově spojuje historii s moderním designem, přičemž je důraz na zachování původních prvků a adaptaci pro současný život.
  • Přes 500 let starý dům prošel rekonstrukcí, která respektovala jeho historii, přičemž byl přizpůsoben současným potřebám. V přízemí vznikla kavárna, vyšší patra slouží pro bydlení nebo pronájem.
  • Interiér domu byl upraven v minimalistickém stylu s důrazem na historické prvky. Nábytek na míru a moderní prvky doplňují historický charakter domu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Citlivé plánování oprav původního objektu, hledání vhodných variant vybavení, respekt k původnímu prostoru a jen částečné změny dispozic tak, aby bylo možné z historické podoby vytěžit maximum. Vše dopadlo na výbornou, interiér nabízí soudobý komfort při zachování mnoha historických prvků.

Zanedbaný klenot

Masná 130 je více než 500 let starý dům v centru Českého Krumlova. Investoři jej objevili vlastně shodou náhod, když hledali projekt, který by po letech strávených prací pro firmy a instituce byl jenom v jejich vlastnictví. Dům byl v žalostném stavu, ale skrýval určitý potenciál. Zanedbanost znamenala i původní podlahy, dlažby a výmalby. Původní představy nebyly zvlášť romantické a péče o památku tak trochu hraničila s šílenstvím.

Zdroj: VLM

Dům byl po povodních staticky narušený, nebyl napojen na kanalizaci, střecha byla v havarijním stavu a krov historicky mnohem cennější, než kdokoliv tušil. Za pochodu majitelé zjišťovali, co vše bude třeba opravit, učili se domu naslouchat a sami získávali znalosti starých řemesel. Cílem bylo zachovat co nejvíce historických prvků, ale zároveň se měl dům otevřít současnému životu. Historické interiéry byly doplněny současným designem v minimalistickém stylu.

Nejdřív přízemí, potom do patra

Opravy budovy začaly v přízemí, kde do té doby fungoval bar s dost špatnou pověstí. Během prvních dvou let byl prostor opraven s cílem jej pronajmout pro kavárnu nebo bistro. Další shodou náhod nakonec kavárnu pod názvem Masná 130 otevřeli sami investoři, přestože s provozem podobného podniku neměli zkušenosti.

Další patro a podkroví pak začali upravovat pro bydlení. Bylo zřejmé, že pro udržitelnost projektu bude muset patro sloužit i k pronájmu, ale dům nebyl rozdělen na hotelové pokoje. Celý prostor je možné pronajmout jako celek a užívat jej tak, jak jej obývaly předchozí generace.

Koncept Masné jde naproti „pomalému“ návštěvníkovi města, který jej nechce jen rychle proběhnout jako historický skanzen. Kavárna v přízemí se za pět let své existence stala živým místem setkávání. Majitelé se snaží budovat místní komunitu, pořádají v ulici sousedské slavnosti, hledají možnosti, jak spolupracovat s blízkými podniky i s destinačními organizacemi města. Apartmán považují za svůj domov a jen občasně jej nabízejí k pronájmu hostům, kteří si spojení historie a současnosti chtějí užít. Hodně přemýšlí o udržitelnosti a zátěži, kterou overturismus pro město představuje. Hledají rovnováhu.

Pochvala od architektů

Hned od začátku architektům učaroval přístup investorů k jejich domu. Sami dobře znali ten pocit, když se zamilujete do starého domu a sžijete se s ním. Také s ním zápasíte a zjišťujete, co by mu bylo milé. Staré domy mají své nálady... Zadání bylo vyřešit adaptaci prvního patra domu pro bydlení, v průběhu návrhu pro ubytování. Řešení proto vychází ze životního stylu majitelů.

Stavebně bylo cílem zachovat a odhalit původnost domu. Apartmánu dominoval hlavní obytný prostor, salon s vyřezávaným renesančním stropem. Místnost byla druhotně rozdělená příčkou, po jejím zbourání byl osvobozen původní prostor v jeho celkovosti. Byly odhaleny původní výmalby, se sytě karmínovou barevností. Určujícím faktorem byla tmavost povrchů. Trámový strop i výmalby měly temné syté tóny. Tmavé prostory člověka objímají, jeví se blíže než světlé.

Druhým pokojem interiéru byla ložnice, kde bylo rozhodnuto o zachování jen fragmentu původních výmaleb. Zbytek prostoru uklidnila krémová výmalba. Třetí místností byl prostor pro hygienu, nejsvětlejší prostor z domu.

Jak propojit staletí

K interiéru architekti přistoupili jako ke koláži motivů. Nábytek tvoří samostatné objekty, které si drží odstup. Kuchyně je jako sekretář, který ukrývá vše potřebné. Postel spojená se skříní stojí vprostřed místnosti a natáčí se ke světlu a k původním výmalbám. Spáč je směřován k pozorování detailů povrchu. V posteli se nezbytně nutně pouze nespí, taky se zde čte. A to je možné díky lampičkám přímo pro čtení stvořeným.

Většina nábytku byla vyrobena na míru z temně mořené březové překližky, mosazné nohy zrcadlí okolí, splývají s ním a ještě podporují separaci objektů. Svítidlo nad stolem je vynesené konzolou, aby se nevrtalo do stropu. Vše ladí a skvěle zapadá. I stůl s integrovanými mísami, stejně mosazné poličky, které vystavují knihy.

 Informace o projektu

  • Studio ORA
  • Autor: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora, Klára Mačková
  • Umístění projektu: Masná 130, Český Krumlov, Česká republika
  • Rok projektu: 2020-2023
  • Rok dokončení: 2023
  • Užitná plocha 80 m²
  • Klient: Petra Hanáková, Radek Techlovský
  • Spolupráce: výroba nábytku na míru: CREATISA design
  • Materiály: březová překližka – nábytek na míru, cementová dlažba
  • Značky: Bandaska Light — DECHEM studio, One floor light — Atelier Areti, Semiluna — LUCIS, obklady System Trasparenze — Ceramica Vogue, závěsný klozet Laufen Pro — Laufen, umyvadlo Finion Surface — Villeroy & Boch, baterie Essence — GROHE
ORA je zkratkou pro originální regionální architekturu. Většina prací ateliéru spočívá v  úpravách existujících struktur, což nebyla uvědomělá volba. Autoři rádi pracují s konstrukcemi a fragmenty, které byly odsouzené k zániku, aby je oživili v novém kontextu. Kromě vytváření domů a prostorů se ateliér zabývá i navrhováním jednotlivých objektů. Ateliér sídlí ve Znojmě a v Kutné Hoře a působí převážně na periferii.

Dům Masná 130 je unikátní jak konceptem, tak i rozlohou – tvoří jej celé patro měšťanského domu v původní kompozici, včetně prostorné terasy s výhledem do malebné ulice Parkán. Čas od času se objeví v nabídce ubytovacích služeb a návštěvníci Českého Krumlova jej mohou obdivovat skutečně velmi zblízka. Spojení moderny, minimalismu a renesance se rozhodně povedlo.

Zdroj: Dům&Zahrada, ORA, masna130.cz, linka.news/cz/

Související články