Kvalitní spánek je klíčem k dobrému zdraví a pohodě. Jak ale dosáhnout klidné noci, když se neustále převalujete? Objevte praktické triky, jak vylepšit ložnici, a budete lépe usínat a probouzet se svěží.

Znáte hluboký spánek, který nejvíce regeneruje tělo? Ve videu se dozvíte zásadní potenciální přínosy hlubokého neboli pomalého spánku:

Zdroj: Youtube

1. Svatá trojice: rošt, matrace, peřiny

Postel je základ, ovšem vhodný rošt, matrace a polštář s přikrývkou dokážou zázraky. Pak se i na starší posteli, zato s kvalitní matrací, spí mnohem lépe. Z pohledu hygieny vítězí pružinové matrace s vysokou prodyšností. Pružinové matrace se také neproleží, což vítají lidé s vyšší hmotností. S pěnovou matrací se zase snáz manipuluje, dobře si rozumí i s polohovatelným roštem a vyrábí se celá řada různých kombinací pěny.

Znáte údaj TOG? Thermal Overall Grade neboli TOG označuje hřejivost přikrývek, nabízí se celá řada stupňů, čím vyšší údaj, tím hřejivější přikrývka.

2. Povlečení: pro otužilce i zimomřivky

Čím je venku méně stupňů, tím spíš mnozí zimomřiví lidé ocení hřejivé flanelové povlečení. Není to ale návod pro všechny. Za univerzální se pak považuje povlečení z bavlněného saténu, které je celoročně použitelné, protože v létě chladí a v zimě hřeje.

3. Teplota v ložnici: méně stupňů, méně tuku

V ložnici se doporučuje teplota asi o 3 až 4 °C nižší v porovnání s teplotou v místnosti, kde trávíte den. Prakticky se vhodná teplota v ložnici u dospělých pohybuje mezi cca 15 až 20 °C (vyšší hranice je obecně lepší pro starší a zralou generaci).

Najít svou optimální teplotu se vyplatí, podle vědců jde o jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících dobrý spánek - dochází k prodloužení tzv. hlubokého neboli pomalého spánku (SWS), během nějž se nejlépe regeneruje tělo po fyzické i psychické stránce. A od věci není ani další zjištění vědců, že v chladnějším prostředí dokonce můžete hubnout!

4. Rušivé chrápání: souvisí i s neřestmi

Občasné pochrupkávání nevadí, to je běžné. Existuje však celá řada příčin, které vedou k vážnějším stupňům chrápání. Mezi ně patří obezita (tuk se usazuje i v oblasti dýchacího ústrojí a krku).

Dále vadí kouření, letití kuřáci se potýkají s větší produkcí hlenu, hůř se jim dýchá. Hlen dráždí dýchací cesty, a když se k tomu přidá změna polohy těla, zpravidla nastupuje kašel (řada kuřáků v noci kašle). A alkohol? Ten mimo jiné uvolňuje krční svaly, dochází k tlaku na dýchací trubici, jejímu zúžení, vzduch špatně proudí a chrápání je vydatnější.

5. Hluk: jak přebít rušivé zvuky

Už dávno někdo moudrý řekl, že v ložnici se máme milovat nebo spát. A ke spánku potřebujeme ticho, rušivé zvuky vadí. Podpořit dobré spaní dokáže tzv. bílý šum, často jde o relaxační melodie nebo klidné zvuky přírody (déšť, vodopád, oheň v krbu, vítr, šumění lesa...). Právě bílý šum umí odsunout do pozadí hluk z ulice nebo od sousedů.

6. Světlo: nejlepší je žádné

Navodit uklidňující atmosféru dokáže žluté a červené světlo, na závadu je modré světlo, proto se pár hodin před spaním nedoporučuje pracovat s počítačem, tabletem, nebo jít na kutě, jakmile vypnete televizor. Zamezit přístupu světla z ulice pomáhají zatemňovací závěsy a rolety, měly by být o tolik širší než okno, aby nepropustily ani proužek světla z venku.

7. Vzduch: svěží a čistý

Než půjdete spát, v ložnici dobře vyvětrejte. Zlepšit kvalitu vzduchu pomůžou hrnkové zelené rostliny a ještě lépe to dokáže čistička vzduchu. Pokud chcete čističku používat v ložnici během vašeho spánku, její provozní hluk by neměl přesáhnout 35 dB (tento údaj cca odpovídá tikotu nástěnných hodin).

Bonus navíc: relaxační vůně

Může to být kytice ve váze nebo potpourri z vonných sušených květů a listů, hodí se i příjemně aromatická svíčka s neutrální, nevtíravou vůní (zapalujte ji zhruba půl hodinu před tím, než jdete do postele). U svíčky však musíte mít jistotu, že ji nezapomenete těsně před usnutím zhasnout.

Související články