Skříňky malé, velké, závěsné, na nožkách, otevřené i s dvířky, lavice, police, stoličky, úložné koše… Bez ohledu na to, jakým nábytkem koupelnu vybavíte, věnujte výběru dostatek péče. Aby obstál v náročném prostředí a dobře sloužil svému účelu, musí každý kus splňovat základní podmínku – odolat nadměrné vlhkosti.

Na materiálu záleží nejvíc

Výběr proto začněte u materiálu. V koupelně se dobře uplatní různé varianty akrylátu, které nejen odolají vlhkosti, ale současné povrchové úpravy jim propůjčují například antibakteriální vlastnosti a usnadňují údržbu.

Dobrou službu nabízejí také moderní lamináty, ty nejpokročilejší jsou opatřené nanopovrchem. „Nanočástice v kombinaci s pevným podkladem z HPL laminátu přinášejí vlastnosti, jež zatím nemají u jiného materiálu obdoby. Jednou z největších předností je vysoká mechanická odolnost zahrnující rezistenci vůči poškození. Pokud by k němu přece jen došlo, oprava je snadná. Díky pozitivní termoreakci se nanočástice po zahřátí žehličkou opět spojí do jednolité plochy,“ popisuje Martin Dusík ze společnosti Trachea, která tento materiál používá k výrobě nábytkových dvířek.

Oblíbený je také nábytek fóliovaný, který představuje skvělý poměr cena-výkon. V nabídce je v široké škále designů včetně dřevodekorů a mnoha barevných lesklých i matných variant.

Dřevu vstup povolen

Dřevěný koupelnový nábytek byl v minulosti trochu otloukánkem – do vlhkého prostředí se příliš nedoporučoval. Obavy jsou ale zbytečné. Masivní nábytek může sloužit dobře, potřebuje jen určité ohledy, aby vydržel co nejdéle.

„Obecně by se u masivu mělo zamezit přímému a dlouhodobému styku s vodou. Pokud se během běžného provozu dřevo vodou postříká a hned otře, nábytek to zvládne. Dále je potřeba počítat s tím, že měkké dřevo, například smrk, který patří mezi nejlevnější varianty, není tolik mechanicky odolné. Lepší je dřevo tvrdé – dub, buk či exotické dřeviny, které jsou zároveň zvyklé na vyšší vlhkost,“ vysvětluje Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, českého výrobce koupelnového nábytku. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Zajímají vás další pravidla pro výběr koupelnového nábytku?

  • Proč jsou důležité rozměry a parametry místnosti
  • Rozdíly mezi závěsným a samostojným řešením
  • Podmínky instalací závěsného nábytku
  • Důležité bezpečnostní prvky instalace
  • Přizpůsobení koupelny pro vanu a sprchový kout
  • Koupelna s domácími spotřebiči
  • Levně, nebo kvalitně? Obojí mít nemůžete
  • Vliv vlhkosti na koupelnový nábytek

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články