Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi odtahovým a recirkulačním provozem kuchyňského odsavače? Nebojte se, s námi si v tom uděláte jednou provždy jasno. 

Odtahová digestoř odvádí znečištěný vzduch mimo zdi domu. Proto je její používání podmíněno připojením k ventilační šachtě. Naopak digestoř recirkulační nasaje vzduch, který následně filtruje a čistí a poté jej vypouští zpět do místnosti. Pojďme si ale tyto typy digestoří ještě více přiblížit.

Více o odtahových kuchyňských digestořích

Jak už jsme zmínili výše, odtahovou digestoří, která je připojena k ventilaci, unikají výpary z vaření a další škodliviny ven z místnosti ventilačním potrubím. Tím je zajištěno, že vzduch v místnosti bude bezpečně zbaven všech mikroorganismů a prachu. Kromě toho se z místnosti spolu s intenzivním zápachem odvádí i vodní pára, která se na odsavači nekondenzuje. Velkou výhodou odtahových odsavačů par je také tišší provoz motoru, který nasává vzduch pouze přes tukový filtr. 

Zdroj: Youtube

Recirkulační kuchyňské digestoře

Pokud nemáte možnost připojit odsavač par k ventilačnímu systému, přichází na řadu recirkulační digestoř. Provoz tohoto typu digestoře je závislý na speciálních filtrech s aktivním uhlím, které zachycují veškeré druhy znečišťujících látek a efektivně neutralizují intenzivní pachy, například ze smažení. Přefiltrovaný a vyčištěný vzduch se pak vrací zpět do místnosti. 

Ačkoli jsou recirkulační digestoře účinné a zbaví vás nepříjemných pachů, páru přefiltrovat nedokážou. Přebytečnou vlhkost lze tedy řešit intenzivnějším větráním, které ovšem není možné při každém počasí.

Uhlíkové filtry by se měly měnit přibližně každé tři měsíce, ovšem záleží na tom, jak intenzivně recirkulační digestoř využíváte. V současné době ale existují i pokročilejší uhlíkové filtry, které lze používat opakovaně. To je možné díky jejich schopnosti reaktivace při vysokých teplotách, například v nahřáté troubě. Při správném používání může být životnost takového filtru až 3 roky.

Novinkou jsou také tzv. plazmové filtry, které by mohly uhlíkové filtry do budoucna nahradit. Jsou mnohem účinnější a jejich životnost je až 15 let. Nevýhodou je zatím vysoká pořizovací cena.

Suma sumárum

Provoz odtahové digestoře má nad recirkulačním řešením navrch, a to hned z několika důvodů:

  • Úspora peněz za uhlíkové filtry
  • Nižší hlučnost
  • Nižší vlhkost

Nyní již víte, který způsob odsávání kuchyňských par je nejúčinnější, nejekonomičtější a nejtišší. Recirkulační odsavače se však mohou obzvláště dobře uplatnit v pasivních domech, jejichž majitelé úzkostlivě dbají na minimalizaci tepelných ztrát. Tyto typy domů jsou obvykle vybaveny rekuperačními systémy, které zajišťují výměnu vzduchu.

Zdroj: alza.cz, elmaxshop.cz, digestoresirius.cz, penepex.cz

Související články