Tlakový hrnec neboli papiňák, pojmenovaný po francouzském fyzikovi a vynálezci Denisu Papinovi, byl patentován V Paříži roku 1681. Od té doby jej lidstvo využívá v kuchyni pro urychlení vaření pod zvýšeným tlakem. Dokáže výrazně zrychlit přípravu pokrmů, ušetří v kuchyni čas i energii a nemusí se ho obávat ani začátečníci.
Chytrý čili multifunkční hrnec jde ještě dál: je vybaven řadou speciálních funkcí zajišťujících přípravu nejrůznějších typů pokrmů. Zastane práci hned několika druhů nádobí najednou – například pánve, robota, mixéru, trouby i mikrovlnky. V jediné nádobě tak můžete suroviny předpřipravit a potom je péct, vařit, restovat nebo i rozmrazovat.
Sólo pro Papinův hrnec
Papiňáky pracují na stejném principu, liší se pouze provedením, velikostí a materiálovým složením. Fungují už s pouhými 300 ml vody, kterou velmi rychle přivedou k varu. Víko hrnce je vždy hermeticky uzavřeno, a horký vzduch tak zůstává uvnitř, čímž se suroviny ohřívají intenzivněji.
Příprava je tedy mnohem rychlejší, než když je budete vařit klasickým způsobem. V menších rodinách postačí modely s objemem kolem 4 l, pro početnější domácnosti je lepší větší hrnec.
Základ nádoby nejčastěji tvoří nerezová ocel, která se snadno udržuje, dobře vede teplo a nepřijímá aroma připravovaných potravin. K ní se přidávají další materiály zlepšující užitné vlastnosti hrnce nebo umožňující použití na indukčním vařiči. Rukojeti bývají vyrobeny ze silného plastu, který se při varu nezahřívá, takže umožňuje snadnou manipulaci s poměrně těžkou nádobou.
Sporák, nebo zásuvka?
Dalším kritériem výběru je zdroj energie, který k vaření budete potřebovat. Klasické papiňáky fungují podobně jako hrnce – postavíte je na plynový, sklokeramický nebo indukční sporák. Další možnost představují elektrické tlakové nádoby. Zapojují se ke zdroji elektrické energie a jsou již natolik chytré, že si proces přípravy jídla řídí samy. Od nich je už pouhý krůček k hrncům multifunkčním.
Bez postávání u sporáku
Multifunkční hrnce uspoří nejen čas a energii, ale také prostor – nahradí totiž hned několik kuchyňských pomocníků. Navíc se některé mohou pochlubit víceúrovňovým systémem, který umožňuje připravovat několik pokrmů zároveň: například na jedné úrovni můžete péct maso a na druhé třeba grilovat zeleninu. Objem vnitřní nádoby se pohybuje zhruba od 4 do 12 l a jen na vás záleží, jakou velikost zvolíte. Platí nepsané pravidlo jednoho litru objemu na osobu.
Materiál a typ ohřevu
Multifunkční hrnec se skládá ze dvou částí: vnějšího pláště a vnitřní nádoby. Vnější část bývá kombinací plastu, skla a kovu, vnitřní nádoba může být zhotovena z hliníku pokrytého nějakým druhem nepřilnavé vrstvy nebo z nerezové oceli, jež může být potažena teflonem. Dalšími možnostmi jsou vnitřní nádoby z porcelánu či z kameniny. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o moderních pomocnících pro vaření dozvědět ještě víc?
- Zařízení s vyjímatelnými nádobami
- Rozdělení multifunkčních hrnců podle ohřevu
- Podporované funkce a způsoby přípravy pokrmů
- Automatické volby a nastavení vaření
- Příklady zajímavých produktů
- Důležité bezpečnostní prvky
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.
Zdroje:
- Petra Šťastná,
- Dům&Zahrada