Plíseň není pouze neškodným povlakem na povrchu zdí nebo kolem oken. Pro obyvatele domu, kteří žijí v její přítomnosti, představuje zdravotní riziko. Některé běžně se vyskytující druhy jsou toxické a mohou způsobit alergie, dýchací obtíže, bolesti hlavy, rýmu a poruchy spánku.

Plísně se často tvoří v chladných a vlhkých prostředích, zejména pokud tyto prostory nejsou dostatečně izolovány nebo větrány.

Jak se plísní zbavit?

Prvním krokem při objevení plísně v domácnosti je ošetření nějakým dezinfekčním prostředkem. „Doporučuji raději použít koncentrovaný alkohol než přípravky s obsahem chloru. Ten je jednak významným alergenem, ale navíc poškozuje malbu. Využít lze i technický líh nebo isopropanol, které jsou běžně k dostání v lékárně nebo na internetu. Proti slabší plísni pomůže také peroxid vodíku nebo ocet,“ radí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Mechanické odstranění plísně je však mnohem účinnější, ačkoliv může vyžadovat odstranění omítky a malby. Jelikož se při škrábání zdí velmi práší a do vzduchu se dostávají spory plísní, které můžete vdechnout, vždy před tím omítku důkladně navlhčete. Důležité je také používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, respirátor a ochranné brýle.

Prevence je nejlepší lék

Plísně se často tvoří kolem oken. Důvodem je prakticky vždy nesprávně provedená montáž oken. Pak dochází k netěsnostem, které způsobují vnitřní vlhkost. „Nejčastějším důvodem problémů s vnitřní vlhkostí a následnou plísní není okno samotné, jak si lidé často myslí, ale jeho chybná montáž. Kolem nesprávně nainstalovaných oken vznikají netěsnosti, kterými se dovnitř dostane studený venkovní vzduch a na ochlazovaném povrchu se začne srážet přebytečná vlhkost,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje společnosti VEKRA.

Kvalitní instalace oken je klíčová, aby se předešlo budoucím problémům. „Pokud se totiž jakýkoliv detail provede neodborně, lehce se to schová pod omítku a obyvatel interiéru má přímo ve zdi časovanou bombu. Dodatečné opravy jsou navíc nejen nákladné, ale i komplikované. Jakmile je totiž provedená omítka, je velmi obtížné najít místo, kde problém vzniká,“ dodává inženýr Kašpar.

Příčiny plísně ve videu:

Zdroj: Youtube

Nejdůležitější opatření proti vzniku plísní:

  • Udržujte dům v suchu - nenechte nikde hromadit vodu, větrejte vlhké místnosti, po použití sprchy otřete stěny a dveře.
  • Nenechávejte mokré oblečení v pračce, kde se mohou rychle množit plísně.
  • Nenechávejte vlhké ručníky na podlaze nebo v koši na prádlo.
  • Sprchové závěsy a obklady v koupelně pravidelně omývejte přípravky, které ničí plísně.
  • Nepěstujte příliš mnoho pokojových rostlin, protože v půdě květináčů se mohou množit plísně.
  • V kuchyni a koupelnách používejte odsávací ventilátory.
  • Pokud se na oknech objeví kondenzace, vypněte zvlhčovače vzduchu.
  • Používejte odvlhčovače a klimatizace ve sklepích a dalších částech domu, kde mají plísně tendenci růst, a to zejména v horkém vlhkém podnebí.
  • Udržujte odkapávací misky klimatizace čisté. Ujistěte se, že odtokové potrubí je bez překážek a správně proudí.
  • Pokud je to možné, udržujte vnitřní vlhkost pod 60 %. Relativní vlhkost můžete měřit vlhkoměrem, což je levný přístroj dostupný v mnoha železářstvích.";i:10;s:154:"V chladném počasí dostatečně topte. Jak teplota klesá, vzdušná vlhkost kondenzuje na chladných površích, což může podporovat růst plísní.";i:11;s:162:"Otevřete dveře mezi místnostmi, abyste zvýšili cirkulaci. Zvyšte cirkulaci vzduchu pomocí ventilátorů, nábytek nedávejte až ke zdi, ale nechte mezeru.";i:12;s:142:"Ujistěte se, že okapy fungují správně a že venkovní terénní úpravy způsobují, že voda odtéká od domu – nikoli směrem k domu.

Řízené větrání je vhodným řešením

Příčinu plísní musíme také hledat v přebytečné interiérové vlhkosti, kterou je třeba odvětrávat. Řízené větrání s rekuperací tepla zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu a udržuje optimální vlhkost v interiéru. „Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zajišťuje neustálou výměnu a přívod čerstvého a čistého venkovního vzduchu. Entalpický výměník se pak postará o udržování vlhka v interiéru na přijatelné hladině. To tak nikde nekondenzuje a nedochází ke vzniku nebezpečných plísní,“ vysvětluje Ing. Roman Šubrt, obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder.

Rekuperace navíc šetří náklady na vytápění, neboť přívodní vzduch je totiž v zimních měsících ohříván, a v letních horkých dnech naopak ochlazován odváděným vzduchem z interiéru.

Odvod vlhkosti z interiéru je nejdůležitějším opatřením při předcházení plísní. Ale samotná vlhkost není jediným ani zásadním viníkem. Tepelné mosty vzniklé nepovedenou izolací obvodových zdí, či neodbornou instalací oken jsou jejich hlavní příčinou. Její odstranění je nákladné a složité a často vyžaduje velké stavební úpravy, takže nejvhodnější prevencí vzniku plísní je kvalitní projekt a bezchybně odvedené řemeslné práce.

Foto: depositphotos.com

Zdroj: Jana Truksová, ve spolupráci s Institutem zdravého bydlení a společnostmi VEKRA a Zehnder , webmd.com

Související články