Máte-li pokoj pro hosty, nejsou podobné situace ničím neřešitelným – jednoduše rozestelete postel a je hotovo. Samostatná místnost ale nebývá samozřejmostí a přespání hostů je pak záležitostí nápaditých řešení.

„Provizorní lůžko může mít mnoho podob a už z jeho označení vyplývá, že nejde o plnohodnotnou alternativu spaní. Rozkládací křesla, pohovky a taburety, vysouvací postele, nafukovací a skládací matrace, futony – to vše má výhodu ve skladnosti. Za běžného chodu domácnosti tyto věci nepřekážejí, ale jsou snadno dostupné ve chvíli, kdy je potřeba uložit hosty,“ říká Marianna Ivanová, interiérová specialistka Möbelix.

Dva i tři v jednom

K občasnému přespání se hodí flexibilní nábytek, který splní více funkcí. „Pro nocleh zejména kamarádů dětí jsou oblíbené postele s vysouvacím lůžkem, případně zásuvkami. Ty poslouží k uložení ložního prádla pro hosty. Funkci rozkládacího lůžka nabízí mnoho sedaček, pokud však máte omezené místo, může být dobrou volbou i rozkládací křeslo. U vybraných typů lze volit různé potahy a matrace, a dosáhnout tak vzhledu a komfortu na míru,“ nabízí varianty Markéta Polcarová z IKEA.

Pokud nechcete investovat do sedačky či křesla, cenově dostupnou možností je rozkládací taburet. Poslouží k sezení nebo jako podnožka k sedačce, zároveň ale ukrývá rozkládací matraci s taštičkovými pružinami pod měkkou pěnovou vrstvou, která nabídne při spánku odpovídající komfort.

Pár nocí

Ať už ze jmenovaných možností vyberete jakoukoli, je vždy potřeba mít na paměti, že nemohou sloužit k dlouhodobějšímu spaní. „Trvalejší používání by mohlo vést k bolestem zad, kloubů, problémům s pohybovým aparátem a dalším potížím. Výjimku tvoří speciální rozkládací pohovky s plnohodnotnými matracemi cíleně navržené a konstruované na trvalé spaní. Jsou určené zejména do garsonek a malých bytů. V kategorii rozkládacích pohovek však tvoří jen úzký segment,“ vysvětluje Marianna Ivanová z Möbelixu a dodává:

„Existují ještě takzvané denní postele, které poslouží přes den jako pohovka a v noci jako lůžko. I ty však mají svá úskalí. Cokoli používáte zároveň na spaní i sezení, není vhodné k trvalému spánku – při sezení je totiž matrace zatěžována jinak, deformuje se a následně neposkytuje tělu v pozici vleže kýženou oporu.“ (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o řešeních pro občasné přespání dozvědět ještě víc?

  • Hledání univerzálního řešení
  • Jak ovlivňuje kvalitu spánku a odpočinku matrace
  • Proč není dobré vybírat jen podle ceny
  • Spaní na chatě a na chalupě
  • Doplňky pro matrace a postele (ochrana, změna tuhosti)
  • Spánková hygiena a jak platí i pro návštěvy
  • Tipy na zajímavé produkty

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články