Vonné potpourri jsou velmi oblíbenou voňavou dekorací. Nejčastěji obsahují sušené květy, bylinky, hobliny dřeva, jako je cedr či cypřiš, koření, šišky a řezy citrusů, které jsou doplněné olejovou esencí, aby vytvořily příjemné ovzduší v domácnosti.

Abyste dosáhli silného aroma, je vhodné na nějaký čas vložit nasušenou směs s pár kapkami éterického oleje do uzavíratelného sáčku či uzavřené nádoby. Vůně se dostatečně uvolní a rozline.

Pokud jste si nenasušili voňavé květy už v létě, nezoufejte. Vytvořte si nyní zimní dekoraci z dostupných ingrediencí, které tvoří především citrusy, jejich kůra, skořice, hvězdičky badyánu, vanilka, hřebíček či muškátový oříšek. Z citrusů nasušte buď pouze kůru, nebo je nakrájejte na plátky a měsíčky, které rozložte na plech vyložený pečicím papírem či na topení.

Kam potpourri umístit?

Hotovou směs je vhodné umístit na dekorativní skleněnou nebo keramickou mísu, dřevěný i proutěný tác nebo ji můžete nasypat do látkových pytlíčků a zavěsit na okno, nejlépe opět poblíž topení, aby se vůně z olejové esence teplem uvolnila. Každopádně jde také o to, aby potpourri lahodila vašemu oku, případně ladila s vaším interiérem.

Prohlédněte si tipy od šéfkuchaře na sušení ovoce a zeleniny v sušičce:

Zdroj: Youtube

Jak vyrobit potpourri krok za krokem

Nejprve nakrájejte na plátky měsíčky pomeranče, krásně vypadají ty červené, kůru z mandarinek i pomela, popřípadě jablka na plátky a měsíčky. Na jednu misku vám bude stačit 1 pomelo, 2 mandarinky, 2 pomeranče a 1 jablko. Vše poté položte na pečicí papír a usušte pomalu v troubě na nejnižší teplotu (30-50 °C). V průběhu můžete citrusy několikrát otočit. Sušit můžete samozřejmě i v sušičce ovoce nebo na topení.

Následně přidejte k nasušené směsi voňavé koření, jako je celá skořice, hřebíček, badyán i muškátový oříšek, a vše nasypte do skleněné uzavíratelné nádoby a zakápněte deseti kapkami éterického oleje, například s vůní mandarinky. Nechte několik dní, klidně i týdnů, uležet.

Vonnou směs esteticky naaranžujte do misek či košíčků a hotová potpourri skvěle oživí váš byt. A když budete mít pocit, že vůně už zmizela, proces s uzavřením v nádobě klidně zopakujte.

Zdroj: hezkynabytek.cz, prozdravi.cz

Související články