Stručný souhrn z článku

  • Rekonstrukce třípokojového bytu v Praze kombinuje eleganci, modernost a praktičnost s neutrálními barvami.
  • Změny dispozic, nábytek na míru a bytové doplňky proměnily byt v útulné a funkční místo.
  • Podstatné detaily jako epoxidová stěrka, vinylové podlahy a nábytek z Neolithu přidávají bytu charakter.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Majitelka staršího třípokojového bytu na pražských Vinohradech počítala s jeho rekonstrukcí, však byl také ve špatném technickém stavu. Když už se do bytu muselo výrazně zasahovat, změna dispozic se doslova nabízela. K tomu se přidal chytře nakombinovaný nábytek a bytové doplňky a z popelky se stala princezna.

Inspirace pro rekonstrukce není nikdy dost, tady máte další:

Zdroj: Youtube

Co se chtělo

Přestože investorka bydlí v zahraničí, často jezdí do Prahy, proto tu také chtěla hezké zázemí. Pro sebe a přítele i pro návštěvy rodiny či přátel. Třípokojový byt co do velikosti 98 m2 tyhle požadavky splňoval, jen se v něm muselo všechno změnit, doslova od podlahy. Rekonstrukci a vybavení bytu navrhovala architektka Ivana Volková z ateliéru Architektiv.

Jak to vypadalo dříve

Po vstupu do bytu se vpravo nacházela koupelna a také kuchyně, která byla od hlavního obytného prostoru poměrně vzdálená a oddělená zbytečně velkou chodbou. Navíc z chodby se vcházelo i do obýváku, ten zase disponoval třemi dveřmi (další dvoje mířily do sousedních pokojů). Když je pokoj průchozí ze tří stran, výrazně se tím zmenšuje možnost, jak ho šikovně zařídit. Původní rozvržení místností současně zhoršovalo výběr a umístění kuchyňského ostrůvku a jídelního stolu pro až 6 osob, které si majitelka přála.

Příčky, stěhujte se

Jak to architektka vyřešila? „Spojila jsem obývák s jedním pokojem, pak se do něj vešla i kuchyně a jídelní kout. Zmenšením chodby se mohla zvětšit koupelna, ale i původní kuchyně, nyní hlavní ložnice. Ta je oddělená od společenské části – obýváku s jídelnou a kuchyní, z něhož se vchází do ložnice pro hosty. Jak majitelka s partnerem, tak návštěvy mají zachované soukromí,“ vysvětluje Ivana Volková.

Díky dispozičním změnám vzniklo také mnoho úložného prostoru, aniž by si toho člověk na první pohled všiml. Například elektrický kotel je schovaný do původního prostoru dveří v nosné stěně, které propojovaly koupelnu a jednu z ložnic (tyto dveře nebyly v posledních letech využívané).

Zajímavé detaily

  • V obytných místnostech se použila vinylová podlaha, v provozních částech se šlape po praktické epoxidové stěrce, která se snadno udržuje v čistotě. Stěrka zdobí i mnoho stěn v bytě, včetně hlavní ložnice. Naopak v ložnici pro hosty je tapeta.
  • Většina nábytku se vyráběla na míru (kuchyně, šatní skříně, vybavení koupelny...), jde o lakovanou dřevotřísku nebo o laminát v dřevodekoru. Jiný je z obchodů (mrkněte například na jídelní stůl z masivu).
  • Nové interiérové dveře jsou bezfalcové, pouze vstup z chodby do obýváku vypadá jinak. Aby se i návštěva hned zorientovala, kde je centrum dění. Dvoukřídlé dveře v černém kovovém rámu mají průsvitné (ale ne průhledné) dekorativní sklo. Stejné sklo se použilo i v koupelně na sprchové zástěně.
  • V rámci rekonstrukce se mimo jiné řešilo i elektro a osvětlení, hodně napoví fotografie. Například v obýváku jsou v podhledu LED stmívatelné pásy, u nichž lze měnit i barvu.
  • Kuchyňský ostrůvek má pracovní desku z takzvaného slinutého kamene značky Neolith, použil se i v koupelně. Je vodotěsný, odolává teplu i mechanickému poškození, snadno se čistí.

Co usnadnilo práci

Nábytek a bytové doplňky architektka řešila s mnoha různými značkami, část vyráběli truhláři. Práci naopak usnadnil přístup majitelky, která chtěla byt světlý, vzdušný, moderní a nejlépe bez barev, v ostatním nechala Ivaně Volkové volné ruce. A rovněž výběr firmy stavba&design, která kompletně řešila rekonstrukci.

Vizitka architektky

Ing. arch. Ivana Volková, zakladatelka ateliéru Architektiv, je přesvědčená, že interiéry a stavby by měly sloužit nám, a ne my jim. Její přístup k designu klade důraz na funkčnost a praktičnost, což považuje za stejně důležité jako estetiku. Nejraději se věnuje vytváření prostorů, které jsou maximálně efektivní a současně působí vzdušně a elegantně. V jejích návrzích dominují nadčasové barvy a materiály, které oživuje osobitými prvky a detaily, vycházejícími z osobnosti a přání každého klienta.

Zdroj: Dům&Zahrada, Architektiv

Související články