Mladá rodina žije v Bratislavě v patrovém rodinném domě. Objekt pochází z 50. let minulého století, v průběhu let se však dočkal několika stavebních zásahů. Cílem poslední rekonstrukce, kterou navrhl architekt Marián Gombarček z ateliéru gmb., bylo hlavně uklidit a otevřít přízemí. Povedlo se mu to dokonale, projekt pracovně nazvaný U zvonice se stal vítězem kategorie Rekonstrukce soutěže Interiér roku 2022.
Postupné nápady
Zpočátku bylo jasné, že rodina touží po změně prostoru, aby každý potomek měl své soukromí. Přáním investorů dále bylo otevřít přízemí a nepřehánět to s materiály. Rovněž chtěli ponechat architekturu domu včetně obloukové přístavby, kde je situovaný vstup. Nicméně když se začalo s rekonstrukcí, kromě úprav rozvodů a nového podlahového topení se měnily i dispozice.
Provzdušnit přízemí znamenalo zbavit ho zbytečných stavebních nánosů minulosti. Díky tomu se odhalily cihlové stěny a trámové stropy, které majitelé chtěli zachovat. Architekt vzal tyto původní prvky do hry a výsledkem je eklekticky vyladěný interiér umně kombinující staré s novým.
Více vzduchu
Hlavní obytný prostor propojující obývací pokoj, kuchyni a jídelnu krouží kolem centrálního prvku, červeného ocelového schodiště od firmy Kontech, a otevírá se do galerie. Ta je záměrně v bílé barvě, aby už tak dominantní schodiště nenarušilo pocit vzdušnosti. Schody částečně navazují na stěnu uprostřed přízemí, která je z jedné strany výrazně zkosená. „Zkosení stěny reaguje na požadavek vizuálního propojení obývacího pokoje a kuchyně, aniž bychom ubírali z prostoru schodiště,“ uvádí Marián Gombarček.
Kouzlo zrcadel
Domu se už dříve dotklo více stavebních proměn, jednou z nich byla vstupní přístavba orientovaná jižně. Právě ji architekt označuje jako největší hřích, kvůli ní se denní zóna ocitá na méně prosvětlené straně. Protože majitelé nechtěli vstup měnit, Marián Gombarček navrhl na části skříní použít zrcadla, aby se od nich odrazilo slunce a pokračovalo dále. Zrcadlová stěna přízemí prosvětluje a současně nenápadně rozděluje.
Další lahůdkou je samostatná toaleta poblíž vstupu do domu, jde o jediný prostor v přízemí uzavřený interiérovými dveřmi. Dřevodekor na povrchu dveří s bezobložkovou zárubní ladí s okolním nábytkem, který vyráběla společnost Vidowood. Výsledek je dokonalý, téměř se nedá zjistit, co jsou dveře skříní a které vedou na toaletu. Aby však nikdo nemusel dlouho váhat, zorientuje se podle dveřní kliky z české manufaktury M&T. Je z kolekce Minimal a baví čistým, nenápadným vzhledem se skrytou rozetou. Její jednoduše dokonalé provedení získalo už před deseti lety ocenění Red Dot Design Award.
Na skok do patra
Podkroví se rekonstrukce dotkla jen zčásti. Patro bylo původně členěné na dva dětské pokoje, ložnici a koupelnu, ale s příchodem dalšího potomka rodiče velkoryse přenechali svůj pokoj jednomu dítěti a odstěhovali se na chodbu. Přesněji do nově vytvořené malé ložnice na konci chodby, u galerie. A i sem architekt dokázal dostat více světla díky novému vnitřnímu oknu v jedné stěně ložnice.
Přirozené světlo proudí do pokoje rovněž střešním oknem a také sem míří z přízemí. Když se chtějí investoři aspoň na chvíli odstřihnout od dětí, stačí zavřít okenice vnitřního okna a mají klid. Ložnice je opravdu jako dlaň, zatímco celková užitná plocha domu nabízí 109 m2.. Nicméně prostorné a vzdušné přízemí je otevřené všem.
Interiér roku - Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Časopis a webové stránky DŮM&ZAHRADA jsou mediálním partnerem soutěže. S vítězi kategorií, finalisty i nejzajímavějšími soutěžícími proto postupně čtenáře seznamujeme také na našich internetových stránkách www.dumazahrada.cz. | ||
---|---|---|
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 12/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada