Proměna bytu v jednom z prvních činžovních domů v Praze se odehrála na ploše 135 m². Právě velký, volně plynoucí prostor, světlo a zajímavé solitéry se staly jeho hlavním mottem. Přesto některé nápady můžou posloužit jako inspirace i pro menší byty, stačí mít odvahu a chuť zkusit něco jinak.

Podívejte se, jak vzniká ikonické a velmi příjemné posezení Togo, které si oblíbili lidé na celém světě:

Zdroj: Youtube

Odhalení skryté krásy

Energie. Prostor. Světlo. Nápadité detaily i praktické umění. Nebo také pokusná laboratoř, která testuje kombinace možností, barev a různých materiálů. Či ještě jinak – bydlení se středovým blokem, do něhož se schovalo kdeco. Tak by se dala popsat rekonstrukce bytu v pražském činžáku, postaveném v duchu funkcionalismu, za níž stojí architektka Martina Homolková z ateliéru Malfinio.

Kam se schovala kuchyně a koupelny

Jak šel čas, měnil se i byt, proto se nejprve musel vyčistit od nepraktických nánosů minulosti. Vznikl výjimečně otevřený prostor, který plyne kolem středového nábytkového bloku. Do něj se situovala kuchyňská linka, dvě koupelny, technické místnosti a šatní skříň. Podívejte se na fotky, jak plochy bloku z MDF desek posloužily místo malířského plátna. Na malbě je patrné také jemné použití růžové, tahle barva se použila v různých proměnách i jinde v bytě.

Míchání barev

Růžový odkaz se promíchává s meruňkovou a barvou červánků, použitou na lněných závěsech obklopujících postel v ložnici. Aby však jemnosti nebylo příliš, nad postelí visí svítidlo Black Luzy v podobě rukavice a na zdi dílo od fotografky Bet Orten. Prostory uzavřené ve středovém bloku se barevně mění, jde o odstín tmavší cihly až po terakotu a také černou.

Jemně i surově

Decentní růžová získává na sytosti a přitažlivosti v barvě maliny, jež se použila na čalounění ikonického sofa Togo. Před více než padesáti lety ho navrhl Michel Ducaroy. Někomu může připomínat vymačkanou tubu od zubní pasty, jinému třeba housenku.

Pohodlné a nadčasové sezení nelze přehlédnout ani ve společnosti kovu na policové stěně, společně se dřevem a sklem. Právě kov je v tomto bytě použitý ve větší míře, jeho surovost má vyvažovat barevnou jemnost. Jde o různě povrchově upravené kovy, jako například louhovaný hliník, ohřívanou nerez nebo brynýrovaný plech, použité na nábytku podle autorských návrhů.

Plynutí s vtipem


Velký otevřený prostor, který se vine kolem středového nábytkového modulu, sjednocuje podlahová cementová stěrka. A osvěžuje ho několik hravých prvků. Kromě svítidla-rukavice v ložnici jde o závěsnou houpací síť podporující relaxaci ve vzduchu nebo gymnastické kruhy. Oba prvky se nachází za kuchyní a jídelnou. Že by záměr?

Zdroj: linka.news, Malfinio

Související články