Renovaci staré kuchyně zvládnete během víkendu. A když ještě přetřete staré obkládačky a místnost nově vymalujete, bude zase vypadat jako ze škatulky. Pak už jen stačí našetřit na novou pracovní desku, kuchyňskou baterii a dřez.
Až budete mít kuchyni jako novou, upečte si na oslavu tyhle parádní buchty s mákem. Podle receptu cukráře Josefa Maršálka:
Přípravné práce
Ze skříněk a šuplíků vyndejte nádobí. Kuchyňskou linku zbavte prachu, nejrychleji to půjde s pomocí vysavače. Následně kuchyňská dvířka vysaďte z pantů, šuplíky vytáhněte. Je-li kuchyňský nábytek lakovaný, zbruste staré nátěry (elektrickou bruskou, případně smirkovým papírem či brusnou houbou - houba je praktičtější v tom, že se lépe drží v ruce).
Doporučujeme: Máte-li fóliovaný kuchyňský nábytek a fólie se viditelně odchlipuje, je popraskaná, případně zvlněná či jinak nesoudržná, strhněte ji. Pokud je v pořádku, zdrsněte ji smirkem nebo brusnou houbou.
Mytí, tmelení, nový nátěr
Takto připravená dvířka a čela šuplíků omyjte a odmastěte, stačí vodou a mýdlem. Nyní vytmelte nerovnosti. Až tmel dobře zaschne, zahlaďte ho smirkem. A můžete natírat, na větší plochy se hodí váleček, na detaily tenký štětec.
V našem případě se použila barva Balakryl Uni, která se hodí na celou řadu materiálů. Nejen na dřevo či dřevotřísku, ale také na kov, plast, případně beton. Použít ji lze také na fóliovaný kuchyňský nábytek, pokud je fólie v pořádku, viz výše. Zmiňovaná barva je vodou ředitelná (disperzní), proto není tak „cítit“ jako syntetická (rozpouštědlová) a solidně schne (po 1. vrstvě počkejte asi 4 hodiny, pak aplikujte 2. vrstvu nátěru). U nátěrů v kuchyni je také důležité, aby měly atest pro styk s potravinami a samozřejmě i to, aby barva byla dostatečně jednolitá, nevznikaly „šmouhy“.
Tip na další vylepšení: Staronová dvířka a čela šuplíků si zaslouží nové úchytky.
Se štětkou v ruce
Když kuchyni nově vymalujete, hodně prokoukne. Barevný odstín si vyberte podle svého gusta. U nátěru ale zvažte omyvatelnost, paropropustnost, v případě přemalování tmavé barvy na světlou i vysokou kryvost a s ohledem na zdraví se hodí, když nová barva dokáže eliminovat růst plísní. Šikovná je například barva Primalex Ceramic – pokud stěnu ušpiníte, můžete ji umýt jako okno (vodou se saponátem). A bez „ztráty kytičky“ snese i dezinfekční přípravek.
Před výmalbou stěny očistěte, podle potřeby oškrabejte a vytmelte praskliny. Potom aplikujte penetraci, aby nový nátěr dobře držel. Hodně špinavé stěny kuchyně vymalujte dvakrát, s patřičným odstupem.
Co ještě natřít
V mnoha starších kuchyních se používaly keramické obkládačky mezi horním a dolním kuchyňským nábytkem. Nejsou významně poškozené? Pak je nemusíte měnit. Renovujte spáry a případné drobné praskliny obkládaček vyřešte tmelem na keramiku. Potom použijte speciální barvu na dlaždičky, která výborně kryje a odolá oděru a poškrábání (nanáší se ve 2 vrstvách).
Ale natřít se dá i starší, avšak funkční odsavač par, na něj použijte akrylátový antikorozní nátěr. A máte hotovo.
Zdroj: Balakryl, Primalex, Architectural Digest