V interiéru hraje rastr dekorativní roli na jednotlivých nábytkových solitérech, ovšem jeho nejčastější a oblíbenou úlohou je efektní členění objemných nábytkových sestav. Čtvercový nebo obdélný rastr se zpravidla objevuje na otevřených regálech. Tvoří ho pravidelně uspořádané desky uvnitř obvodového rámu.
Nejlépe vyniká na sestavách, které nemají záda, takže stěna za nimi jim vytváří efektní pozadí. Na volně stojících, oboustranně přístupných solitérech má rastr šanci dokonale vyniknout. Otevřená spodní pole mohou vyplnit úložné boxy z různých materiálů, které vytěží maximum jejich úložné kapacity.
Rastr znamená síť nebo mřížku, kterou v interiéru tvoří stropní trámy, nábytkový regál, obklad stěny, spáry dlaždic či sestava obrazů. Velmi efektní je použití rastru na vzoru textilních potahů a v detailu čalounění. | ||
---|---|---|
Vzdušný výraz a lehkost si zachovávají sestavy fungující jako knihovny a zaplněné jen zčásti. Volná pole s jediným dekorativním předmětem příjemně oživí a naruší řady stereotypně zaplněných polic.
Nekonečné možnosti obkladu
Obklad nabízí bezpočet možností, jak na stěně vytvořit rastr libovolného měřítka. Oblíbené a velice efektní jsou perforované desky, jejichž otvory vytvářejí drobný rastr a současně zlepšují akustiku prostoru. Obklad celými deskami člení stěnu pravidelným rastrem přiznaných spár, podobně jako keramické dlaždice podlahu.
Pro výsledný dojem je klíčová volba měřítka. Drobounký rastr nejlépe ozdobí plochu nevelké stěny, kterou zjemní pravidelným dekorativním vzorem. Na vymezeném prostoru krbového tělesa skvěle vynikne rastr keramických dlaždic respektující jeho rozměry. Naopak v rozlehlých místnostech je potřeba volit rastr v měřítku, které dokáže ovládnout zdánlivě nekonečnou stěnu. Vhodně zvolená velikost rastru pomůže potlačit nedostatky prostoru a upoutat pozornost k jeho přednostem.
Dvojí funkce obrazů
Velice efektní, snadné a rychlé je vytvoření rastru na stěně ze skupinky symetricky zavěšených obrazů. Nejmenší rastr s překvapivě silným účinkem vytváří už čtveřice obrázků, větší efekt ovšem přinese rastr tvořený uspořádáním 2 × 3, 3 × 3 nebo 3 × 4. Společně s počtem obrázků je nutné upravit jejich velikost tak, aby esteticky zaplnily požadovanou plochu.
Otázkou k řešení zůstává vhodné umístění sestavy v rámci stěny a přiměřené rozměry mezer mezi obrázky. Těžiště sestavy by mělo ležet na horizontu, který se nachází ve výši očí dospělého člověka, přibližně 165 cm nad podlahou.
Mezery by měly odpovídat vždy 1/3 rozměru obrázku, přičemž změnou poměrů lze dosáhnout zajímavých efektů. Podmínkou dosažení požadovaného účinku je stejná velikost obrázků, identické rámy, pasparty a jemné nuance jediného motivu.
Síla doplňků
Bez ohledu na měřítko, materiál a formu působí rastr v interiéru vždy velmi dekorativně. V drobném měřítku ho lze využít na doplňcích, detailech a menších nábytkových solitérech. Pravidelný rastr čalounění taburetu nebo čela manželské postele dodá interiéru elegantní vzhled a nádech luxusu, který ještě zesílí použití čalounických knoflíků.
Rastr se díky přísné pravidelnosti a silnému výtvarnému účinku stane přirozeným centrem pozornosti, obzvlášť pokud je jeho účinek vystupňovaný gradací. Efekt velkorysého rastru čalouněné stěny za manželským lůžkem znásobí jemně členěné čalounění odkládací lavice.
Jeho půvab podtrhne také originální barevnost nebo atypický materiál – například perleťový povrch keramické mozaiky, kovový lesk nerezu, třpyt skleněného obkladu nebo zářivý světelný odraz zrcadel.
Tipy, které vám usnadní život
- Pokud hodláte knihovnu maximálně využít a současně zachovat vzdušný dojem, obětujte kapacitu některých polí pečlivě vybraným dekoracím.
- Originálně a neotřele působí rastr vytvořený z polštářů na stěně za manželským lůžkem. Jeho výraz můžete snadno změnit spolu s potahy.
- Než obrazy pověsíte na zeď, zkuste je naaranžovat na zemi (potřebný odstup zajistí pohled ze židle) a nebojte se experimentovat s rozměry mezer.
- Velmi snadno vytvoříte na stěně rastr pomocí samolepicích zrcadélek. Výsledný vzhled kromě velikosti zrcadélek určuje také šíře mezer.
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 5/2024.