Gradace má v architektuře nezastupitelný význam. Interiéry bez ní působí klidným, vyrovnaným, ovšem často poněkud monotónním až nudným dojmem. Gradace v interiéru na sebe bere různou podobu a uplatňuje se s rozdílnou intenzitou. Interiérem se cílevědomě vine, aby vyvrcholila hlavním motivem, kterým naplňuje a završuje záměr designéra.
Gradace znamená stupňování, odstupňování, zesilování. V architektuře se stupňuje výtvarný účinek díla směrem ke kompozičnímu jádru, architektonickou kompozici zvýrazní dominanta, která je jejím vyvrcholením. | ||
---|---|---|
Oblíbené barvy
Gradace vytvořená pomocí barevné výmalby je pro svou cenovou dostupnost a téměř neomezené možnosti velmi oblíbená. Zaručený výsledek přináší gradace světlých jemných barev převažujících stěn k sytějšímu odstínu ústřední stěny.
Tento efekt účinně násobí průhledy průchozími místnostmi takzvané palácové dispozice: nejjemnější a nejsvětlejší výmalba první místnosti v té sousední sílí a tmavne, aby efektně vygradovala v poslední místnosti, jejíž nejsytější a nejtmavší zadní stěna k sobě přirozeně poutá pozornost a opticky zkracuje prostor.
Podobného efektu využívají dlouhé chodby, které odlišné barvy bočních stěn pomohou rozčlenit na pasáže s vlastní atmosférou a funkcí. Barevnou gradaci lze uplatnit také na větších nábytkových sestavách – barevně odlišené dveře rozměrné řady šatních skříní dokážou jejich plochu efektně rozbít.
Souhra struktur
Pokud v nebarevném interiéru vyvažujete absenci barev hrou struktur, gradace vám výrazně pomůže. Nejjemnější drobné struktury obvykle zdobí dekorativní doplňky – vázy, mísy a užitné nádobí. Skvěle také vyniknou na bytovém textilu – prostírání, polštářích, přehozech a plédech. Výraznější struktury vyžadují větší plochy potahů pohovek, křesel a taburetů.
Hrubé plastické struktury se nejčastěji objevují na koberci s vysokým huňatým vlasem a na přírodních kožešinách. Svou gradaci završují na stěnách z režných cihel, štípaného kamene nebo na dodatečném obkladu ze dřeva či keramiky. Také prostorová struktura může rafinovaně gradovat: filigránsky propletené kovové mřížoví ručně tepaného svícnu může nalézt odezvu u podstavce stojací lampy, která si pohraje s jeho měřítkem.
Vzory s pointou
Gradace vzorů interiér nezaměnitelným způsobem oživí, dodá mu vtip a originální pointu. Nejjednodušší cestou k zaručeně efektnímu výsledku je nechat vzory gradovat v jejich měřítku. Zatímco drobné kvítky ozdobí potah dekoračního polštářku na pohovce, ve větším měřítku se uplatní na okenních závěsech, které rafinovaně podtrhnou půvab polštářků. Stejné květy na jednobarevném vzoru reliéfní tapety získávají význam spolu se zvětšeným měřítkem.
Pointou záměru a vyvrcholením pečlivě naplánované gradace je jediný květ původního vzoru zvětšený na fototapetě, originální malbě nebo koberci do efektní nadměrné velikosti, která ho povyšuje na hlavní motiv interiéru. Mezi oblíbené motivy patří kromě romantických květů také výtvarně silný motiv kruhu spolu s nestárnoucími, vtipnými a mladistvými proužky.
Gradující rytmus
Zajímavý efekt přináší spojení gradace s rytmem. Gradace narušuje poklid pravidelného rytmu a vytváří z něj živý dynamický vzor, který v interiéru přitahuje pozornost s téměř magickou naléhavostí. Rytmus nepravidelně širokých vertikálních pruhů barevné výmalby efektně rozčlení rozlehlé stěny dlouhé chodby a přirozeně koriguje její nevyvážené měřítko.
Sofistikovanou designérskou hrou je střídání několika různých rytmů, jež částečným prolínáním a současně kontrastem v měřítku vzájemně násobí svůj vizuální účinek. Gradace měřítka různých rytmů je velmi silným a svébytným motivem.
Nejlépe vyniká s podporou přiměřeného kontrastu a neutrální barevnosti. Motiv zůstává přitažlivý i v jakékoliv jiné barevné kombinaci, pokud barvy neodvádějí pozornost od sledovaného záměru.
Výtvarná díla
Výtvarná díla – obrazy, plakáty, fotografie, reliéfy a plastiky – jsou ideální dominantou gradující kompozice. Reprezentativním příkladem je dlouhá chodba, která si o využití principu gradace vyloženě říká. V kombinaci s rytmem totiž dokáže přetvořit nudný a obtížně využitelný prostor na okouzlující soukromou galerii.
Řada obrazů zavěšených na boční stěně zvýrazněné tónovanou výmalbou nebo reliéfní tapetou vede pohled dozadu k čelní stěně kontrastní barvy. Před ní se efektně vyjímá zajímavě tvarovaný nábytkový solitér v dokonalé symbióze s drobnou plastikou nebo obrazem.
Na místě, kam je pohled promyšleně směrován, může být také výtvarné dílo, zrcadlo, vzrostlá solitérní rostlina nebo nejzajímavější artefakt soukromé sbírky. Ať už se ocitne na konci chodby cokoliv, je výhodné násobit půvab kompozice a efekt gradace intenzivním směrovaným světlem.
Světelná kouzla
Princip gradace lze velmi snadno a přirozeně využít také při výběru osvětlovacích těles. Nejlépe se hodí ucelená a dostatečně široká řada svítidel od jednoho výrobce ve stejném designu. Svítidla nemusí mít důsledně stejné tvary ani barevnost – stačí tvarová spřízněnost v rámci jemných nuancí a omezení harmonickou barevnou škálou. Jakékoliv individuální představy lze uspokojit výrobou svítidel nebo textilních širmů na míru v požadovaných rozměrech a barevnosti.
Intimní atmosféru vykouzlí stolní lampičky s drobnými širmy, které na parapetech projasní pošmourné dny a podvečery. Větší stolní lampy poskytují o poznání více světla a nejlépe se vyjímají na komodě, televizní nábytkové sestavě, konzolovém nebo odkladním stolku. Gradace pokračuje stínidly stojacích lamp a vrcholí mohutnými širmy stropních svítidel.
Tipy, které vám usnadní život
- Čelní stěna průhledu vždy přitahuje pozornost, a zaslouží si proto barevné odlišení. Zopakujte na ní barvu, která se už v interiéru objevuje, například na atraktivním doplňku v popředí.
- Nebojte se kombinací kontrastních struktur: hladké čiré sklo si skvěle rozumí s vysokým huňatým kobercem a hrubě opracovaným dřevem.
- Zaručený efekt přinese oblíbený motiv zopakovaný ve velkém měřítku na stěně. Se složitějšími motivy vám pomohou tapety, jednodušší zvládnete sami s pomocí šablon nebo razítek na zeď.
- Pohrajte si s motivem pruhů a doplňte široké pruhy na stěně sbírkou různě proužkovaných polštářků. V jednoduchosti je krása!
- Při pohybu chodbou je osvěžující mít před sebou místo prázdné stěny zajímavý motiv. Může jím být vzácný obraz stejně jako koláž rodinných fotografií – použijte cokoliv, co je vám milé.
- Radikální proměnu interiéru může přinést pouhá výměna stávajících širmů za nové, tvarově a barevně sladěné. Vybraným svítidlům dopřejte barevný kontrast.
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 7/2024.
Zdroje: Dům&Zahrada