Barvy se v rukou odborníka mění v magický nástroj – prostor dokážou pocitově prohřát i ochladit, sjednotit či rozdělit, zkrátit nebo prodloužit, snížit i zvýšit. Jejich pomocí lze snadno potlačit slabé stránky místnosti a zdůraznit ty silné.

Základní pojmy: Neutrál je barva, která díky své nenápadnosti může doplnit teplé i studené barvy. Kromě černé a bílé sem patří široká paleta hnědých a šedých odstínů.

Koncept interiéru

Barevný koncept celého interiéru určuje barevnost rozhodujících ploch, kterými jsou stěny, strop a podlaha. Člověk má v sobě zakódované odvěké schéma vypozorované v přírodě, kde ho odjakživa obklopovala tmavá zem dole, zeleň přecházející v modré nebe na obzoru a bílá oblaka nad hlavou. To je důvod a vysvětlení obliby osvědčeného barevného konceptu s tmavou podlahou, barevně tónovanými stěnami a bílým stropem.

Strop by měl zůstat bílý hned ze dvou důvodů. Kromě respektu k zažitému barevnému schématu je to především potřeba vztahovat ostatní barvy v místnosti k čistě bílé, vůči níž se přirozeně vymezují. Jedinou výjimku představují stropy převýšených místností, které je za určitých okolností možné a žádoucí opticky snížit tónovanou výmalbou. Úlohu „srovnávací roviny“ v takovém případě zpravidla převezmou bílé stěny nebo nábytek.

Vybavení nábytkem

Všechny barvy v interiéru spolu navazují vztahy, které se mění a revidují s příchodem každého nového odstínu. Proto je při tvorbě barevného konceptu vhodné postupovat citlivě směrem od celku k detailu. Po vytvoření základního konceptu volbou materiálů a barev stěn, stropu a podlahy přichází na řadu nábytek, doplňky a bytový textil.

Pro dosažení harmonie je vhodné výrazné, syté a tmavé barvy dávkovat obezřetně s přihlédnutím k velikosti plochy, na níž se objeví. Poutavý odstín ústřední stěny je výhodné zdůraznit zopakováním na kusovém koberci, křesle nebo solitérním nábytku.

Mezi stěnami a nábytkem je dobré vytvářet přiměřený kontrast – bílým stěnám sluší dřevěný nábytek, na barevných se nejlépe vyjímá bílý. Výjimku tvoří objemné sestavy vestavěných skříní, které se snaží s okolními stěnami dokonale splynout.

Síla akcentů

Výrazné, syté a tmavé barvy fungují v interiéru jako akcenty – oživují základní barevné schéma a vnášejí do něj žádoucí kontrast. Současně je důležité počítat s tím, že výrazné, ostré nebo zářivé barvy se časem nevyhnutelně okoukají a vyvolají potřebu změny. Proto je ideální obsadit do role akcentu barvy v příjemných, nadčasově elegantních odstínech, což prodlouží jejich životnost.

Interiéroví designéři si oblíbili koncept neutrálního základu, jehož výraz lze kdykoliv jednoduše změnit s pomocí doplňků. Typickým nositelem výraznějších barev v interiéru je totiž bytový textil – prostírání, dekorativní polštáře, závěsy, přehozy a plédy. Jejich výhodou je snadná výměna. Změna barevnosti pomocí doplňků zohledňuje roční období nebo momentální náladu – obvyklou letní a zimní variantu může obohatit ještě oblíbené a emotivní vánoční téma.

Teplé zahřejí

Skutečnost, že barvy dokážou změnit pocitovou teplotu v místnosti až o 2 °C, zní navzdory vědeckým výzkumům neuvěřitelně, ale opravdu pomáhají kompenzovat nevýhodu severních místností s chladným světlem bez slunečního svitu. Ten do interiéru vnesou takzvané teplé barvy, mezi něž patří pudinkově a slunečnicově žlutá, zlatavě okrová, medová, meruňková a pomerančově oranžová, cihlová, skořicová, jahodová, malinová, purpurová a vínová. O příjemné oživení se postará fialová ležící přesně na hranici teplých a chladných barev.

Protože výrazné odstíny se na větších plochách rychleji omrzí, je vhodné vytvořit nadčasový základ z elegantních teplých neutrálů: lomené bílé, krémové, béžové, barvy bílé kávy, kapučína nebo kakaa. O tmavé akcenty se postará nadčasově elegantní barva hořké čokolády, která v interiéru orientovaném na sever nepůsobí tak tvrdě jako černá.

Studené ochladí

Podobně jako teplé barvy dokážou teplotu místnosti pocitově zvýšit, studené příjemně ochladí přehřátý jižní interiér. Nejúčinnější a velmi půvabné jsou kombinace zelených a modrých odstínů od limetkové, trávové, mechové a lesní zelené přes zelenomodré odstíny pistáciové, azurové a tyrkysové až k plynule navazující něžné bleděmodré, nebesky blankytně modré, temné námořní a majestátní královské modři. Důraz, hloubku a vážnost dodají modrozelené kompozici fialové odstíny, které roli akcentu sehrají stejně přesvědčivě jako v rámci teplé palety.

Chladným tónům nejvíce sluší čisté jiskřivé pozadí ledové bílé, do které výrobci pro zvýšení účinku přidávají kapku modré. Decentní proteplení výhradně chladné kompozice zajistí přítomnost takzvaných teplých neutrálů, které účinek studených barev vyváží a zjemní celkový výraz.

Světlé odlehčení

Syté odstíny zesvětlené bílou do pastelových tónů interiér vždy odlehčí a rozjasní. Nejsvětlejší barvy jako zářivě nebo lomená bílá, krémová, případně holubičí šedá dokážou prostorově stísněné a příliš nízké interiéry intenzivním prosvětlením pocitově zvětšit či zvýšit.

Něžné pastelové odstíny působí v interiéru vždy svěže a optimisticky, navozují dobrou náladu a jejich přirozená rozvernost působí mladicky bezstarostně. Bílá – královna světlých barev – nabízí zaručený návod, jak v rámci rekonstrukce prozářit starší nedostatečně osvětlený interiér.

Pokud jsou vyloučeny stavební úpravy vedoucí ke zvětšení stávajících okenních otvorů, případně vybourání nových, čistě bílý nátěr stěn a prkenné podlahy dokáže s interiérem udělat zázraky. Historickým objektům prospěje bílý krycí nátěr původního trámového stropu, který bílá odlehčí a pocitově zvýší.

Tmavá elegance

Tmavé barvy jsou synonymem nadčasové elegance. Teplá paleta tmavých odstínů působí v interiéru velmi harmonicky a reprezentuje vytříbený luxusní styl, zatímco chladná paleta lépe vystihuje moderní, lehce avantgardní až bohémský styl. Tmavé barvy na rozdíl od světlých prostor zmenšují, stěny velkoryse rozlehlých interiérů pocitově stahují k sobě a použité na stropě umějí místnost opticky snížit. Výborně dokreslují pánský styl, který si oblíbil jejich sílu, důraz a přímočarost.

V přesvětlených interiérech pomáhají tmavé barvy harmonizovat světelné poměry a příliš rozlehlým prostorům dodají osobitost, charakter a přívětivost. Pro svůj sebevědomý výraz, výtvarně silný účinek a nároky na vyvážení vysokého kontrastu středními tóny jsou v interiérech často opomíjené a jejich účinky zůstávají nedoceněné.

Tlumená noblesa

Přidáním šedé do čistých základních barev vzniknou příjemně lomené odstíny. V interiéru vždy vypadají uměřeně, decentně a noblesně. Kapka neutrální šedé změkčí výraz základních sytých valérů, které s ní ztrácejí svou sílu a jas.

Různé odstíny lomených barev společně vytvářejí kvalitní tvárný základ a atmosféru přátelskou k dalším materiálům i výraznějším barvám akcentů. Poklidný, harmonický výraz interiéru komponovaného z lomených barev se vzdáleně podobá kompozici světlých neutrálů, ale barevný nádech dodává interiéru čitelnější charakter a vzbuzuje více emocí.

Aby lomené tóny působily přirozeně, vyžadují výrazně světlejší nebo tmavší podlahu i stěny opět v lomených barvách. Naopak – jakákoliv výrazná, zářivá nebo neředěná barva by jejich křehkou jemnou krásu zničila. Odstíny barevných akcentů je proto třeba volit velmi citlivě!

Výrazné veselí

Zcela jiný efekt přináší použití jasných, zářivých neředěných barev. Výrazné, syté odstíny jsou náročnější na pozornost, kterou spontánně přitahují, a ve velkých plochách proto mohou svou neodbytnou naléhavostí až unavovat. Jejich intenzivní život bývá kratší – síla výrazu zvyšuje riziko předčasné „morální smrti“. Jako prevence se osvědčilo omezení jasných, sytých barev v interiéru na menší plochy a barevné akcenty.

Aby výrazné nebo zářivé odstíny neunavovaly zrak, je nutné jejich účinek vyvážit převahou neutrálních barev, které jim vytvářejí ideální pozadí. Plochy bílé nebo šedé vnášejí do interiéru klid, zatímco zářivé pestré barvy mu svou nezdolnou vitální energií dodávají veselou, optimistickou náladu. Finální výraz zářivých barev lze ovlivnit volbou pozadí – zářivě bílá či holubičí šedá působí mladistvě, zatímco antracitově šedá nebo čokoládově hnědá elegantně.

Tipy, které vám usnadní život

  1. I ve filmu může hlavní roli hrát jen jeden. V bytě je to buď nábytek, nebo stěna za ním. Barevně výrazný solitér postavte před neutrální pozadí a vzorovanou tapetu doplňte nenápadným zařízením.
  2. Účinek výrazných odstínů se opakováním násobí, dávkujte je proto s nejvyšší opatrností. Dávejte si pozor na větší množství barevných doplňků v interiéru, tříští totiž prostor i pozornost.
  3. Oživte poklidný výraz interiérů v teplé neutrální barevnosti zelení pokojových rostlin nebo akcenty sytých teplých barev.
  4. Interiér plný výhradně studených barev působí příliš chladně a neosobně. Přiměřený kontrast a důvěryhodnost mu dodá přírodní dřevo a několik doplňků v teplých barvách.
  5. Pastelovým barvám sluší společnost přírodního dřeva a pozadí světlé výmalby. Ta respektuje jejich něžný výraz a nenásilně rozvíjí jemnou energii pastelů.
  6. Stěnu s okny ponechte vždy světlou – tmavá výmalba je na ní totiž trvale „ve stínu“ a zbytečně zvyšuje kontrast s denním světlem vstupujícím okny.
  7. Respektujte uměřenou eleganci tlumených tónů a oživte je citlivě pouze kovovými doplňky a textilem s výraznou strukturou či metalickým leskem.
  8. Jasné, zářivé barvy kombinujte se světlými neutrály – bílou a šedou. Nesoupeří s nimi o pozornost a nechají naplno vyznít jejich barevnou energii.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 9/2024.

Zdroje:

Související články