Barvy se v rukou odborníka mění v magický nástroj – prostor dokážou pocitově prohřát i ochladit, sjednotit či rozdělit, zkrátit nebo prodloužit, snížit i zvýšit. Jejich pomocí lze snadno potlačit slabé stránky místnosti a zdůraznit ty silné.

Neutrál je barva, která díky své nenápadnosti může doplnit teplé i studené barvy. Kromě černé a bílé sem patří široká paleta hnědých a šedých odstínů.

Koncept interiéru

Barevný koncept celého interiéru určuje barevnost rozhodujících ploch, kterými jsou stěny, strop a podlaha. Člověk má v sobě zakódované odvěké schéma vypozorované v přírodě, kde ho odjakživa obklopovala tmavá zem dole, zeleň přecházející v modré nebe na obzoru a bílá oblaka nad hlavou. To je důvod a vysvětlení obliby osvědčeného barevného konceptu s tmavou podlahou, barevně tónovanými stěnami a bílým stropem.

Strop by měl zůstat bílý hned ze dvou důvodů. Kromě respektu k zažitému barevnému schématu je to především potřeba vztahovat ostatní barvy v místnosti k čistě bílé, vůči níž se přirozeně vymezují.

Jedinou výjimku představují stropy převýšených místností, které je za určitých okolností možné a žádoucí opticky snížit tónovanou výmalbou. Úlohu „srovnávací roviny“ v takovém případě zpravidla převezmou bílé stěny nebo nábytek.

Vybavení nábytkem

Všechny barvy v interiéru spolu navazují vztahy, které se mění a revidují s příchodem každého nového odstínu. Proto je při tvorbě barevného konceptu vhodné postupovat citlivě směrem od celku k detailu. Po vytvoření základního konceptu volbou materiálů a barev stěn, stropu a podlahy přichází na řadu nábytek, doplňky a bytový textil.

Pro dosažení harmonie je vhodné výrazné, syté a tmavé barvy dávkovat obezřetně s přihlédnutím k velikosti plochy, na níž se objeví. Poutavý odstín ústřední stěny je výhodné zdůraznit zopakováním na kusovém koberci, křesle nebo solitérním nábytku.

Mezi stěnami a nábytkem je dobré vytvářet přiměřený kontrast – bílým stěnám sluší dřevěný nábytek, na barevných se nejlépe vyjímá bílý. Výjimku tvoří objemné sestavy vestavěných skříní, které se snaží s okolními stěnami dokonale splynout.

Síla akcentů

Výrazné, syté a tmavé barvy fungují v interiéru jako akcenty – oživují základní barevné schéma a vnášejí do něj žádoucí kontrast. Současně je důležité počítat s tím, že výrazné, ostré nebo zářivé barvy se časem nevyhnutelně okoukají a vyvolají potřebu změny. Proto je ideální obsadit do role akcentu barvy v příjemných, nadčasově elegantních odstínech, což prodlouží jejich životnost.

Interiéroví designéři si oblíbili koncept neutrálního základu, jehož výraz lze kdykoliv jednoduše změnit s pomocí doplňků. Typickým nositelem výraznějších barev v interiéru je totiž bytový textil – prostírání, dekorativní polštáře, závěsy, přehozy a plédy. Jejich výhodou je snadná výměna.

Změna barevnosti pomocí doplňků zohledňuje roční období nebo momentální náladu – obvyklou letní a zimní variantu může obohatit ještě oblíbené a emotivní vánoční téma. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete o barvách v interiéru vědět ještě víc?

  • Význam a využití teplých barev
  • Proč se nebát teplých neutrálních tónů
  • Nadčasové a elegantní barvy
  • Studené barvy a ochlazení interiéru
  • Světlé barevné odlehčení
  • Barvy v moderních a historických objektech
  • Zářivé a veselé barvy
  • Zajímavé tipy a doporučení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.

Zdroje:

Související články