V interiéru hraje rastr dekorativní roli na jednotlivých nábytkových solitérech, ovšem jeho nejčastější a oblíbenou úlohou je efektní členění objemných nábytkových sestav. Čtvercový nebo obdélný rastr se zpravidla objevuje na otevřených regálech.

Tvoří ho pravidelně uspořádané desky uvnitř obvodového rámu. Nejlépe vyniká na sestavách, které nemají záda, takže stěna za nimi jim vytváří efektní pozadí. Na volně stojících, oboustranně přístupných solitérech má rastr šanci dokonale vyniknout. Otevřená spodní pole mohou vyplnit úložné boxy z různých materiálů, které vytěží maximum jejich úložné kapacity.

Vzdušný výraz a lehkost si zachovávají sestavy fungující jako knihovny a zaplněné jen zčásti. Volná pole s jediným dekorativním předmětem příjemně oživí a naruší řady stereotypně zaplněných polic.

Rastr znamená síť nebo mřížku, kterou v interiéru tvoří stropní trámy, nábytkový regál, obklad stěny, spáry dlaždic či sestava obrazů. Velmi efektní je použití rastru na vzoru textilních potahů a v detailu čalounění.

Nekonečné možnosti obkladu

Obklad nabízí bezpočet možností, jak na stěně vytvořit rastr libovolného měřítka. Oblíbené a velice efektní jsou perforované desky, jejichž otvory vytvářejí drobný rastr a současně zlepšují akustiku prostoru. Obklad celými deskami člení stěnu pravidelným rastrem přiznaných spár, podobně jako keramické dlaždice podlahu.

Pro výsledný dojem je klíčová volba měřítka. Drobounký rastr nejlépe ozdobí plochu nevelké stěny, kterou zjemní pravidelným dekorativním vzorem. Na vymezeném prostoru krbového tělesa skvěle vynikne rastr keramických dlaždic respektující jeho rozměry.

Naopak v rozlehlých místnostech je potřeba volit rastr v měřítku, které dokáže ovládnout zdánlivě nekonečnou stěnu. Vhodně zvolená velikost rastru pomůže potlačit nedostatky prostoru a upoutat pozornost k jeho přednostem.

Dvojí funkce obrazů

Velice efektní, snadné a rychlé je vytvoření rastru na stěně ze skupinky symetricky zavěšených obrazů. Nejmenší rastr s překvapivě silným účinkem vytváří už čtveřice obrázků, větší efekt ovšem přinese rastr tvořený uspořádáním 2 x 3, 3 x 3 nebo 3 x 4. Společně s počtem obrázků je nutné upravit jejich velikost tak, aby esteticky zaplnily požadovanou plochu. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o rastru v interiéru dozvědět ještě víc?

  • Vhodné rozměry obrazů a mezer mezi nimi
  • Sladění rámů a motivů, vytvoření kompozice
  • Dekorativní doplňky interiéru
  • Zajímavé materiály, využití odrazu a lesku

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v květnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. dubna 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články