Gradace má v architektuře nezastupitelný význam. Interiéry bez ní působí klidným, vyrovnaným, ovšem často poněkud monotónním až nudným dojmem. Gradace v interiéru na sebe bere různou podobu a uplatňuje se s rozdílnou intenzitou. Interiérem se cílevědomě vine, aby vyvrcholila hlavním motivem, kterým naplňuje a završuje záměr designéra.

Gradace znamená stupňování, odstupňování, zesilování. V architektuře se stupňuje výtvarný účinek díla směrem ke kompozičnímu jádru, architektonickou kompozici zvýrazní dominanta, která je jejím vyvrcholením.

Oblíbené barvy

Gradace vytvořená pomocí barevné výmalby je pro svou cenovou dostupnost a téměř neomezené možnosti velmi oblíbená. Zaručený výsledek přináší gradace světlých jemných barev převažujících stěn k sytějšímu odstínu ústřední stěny.

Tento efekt účinně násobí průhledy průchozími místnostmi takzvané palácové dispozice: nejjemnější a nejsvětlejší výmalba první místnosti v té sousední sílí a tmavne, aby efektně vygradovala v poslední místnosti, jejíž nejsytější a nejtmavší zadní stěna k sobě přirozeně poutá pozornost a opticky zkracuje prostor.

Podobného efektu využívají dlouhé chodby, které odlišné barvy bočních stěn pomohou rozčlenit na pasáže s vlastní atmosférou a funkcí. Barevnou gradaci lze uplatnit také na větších nábytkových sestavách – barevně odlišené dveře rozměrné řady šatních skříní dokážou její plochu efektně rozbít.

Souhra struktur

Pokud v nebarevném interiéru vyvažujete absenci barev hrou struktur, gradace vám výrazně pomůže. Nejjemnější drobné struktury obvykle zdobí dekorativní doplňky – vázy, mísy a užitné nádobí. Skvěle také vyniknou na bytovém textilu – prostírání, polštářích, přehozech a plédech. Výraznější struktury vyžadují větší plochy potahů pohovek, křesel a taburetů.

Hrubé plastické struktury se nejčastěji objevují na koberci s vysokým huňatým vlasem a na přírodních kožešinách. Svou gradaci završují na stěnách z režných cihel, štípaného kamene nebo na dodatečném obkladu ze dřeva či keramiky.

Také prostorová struktura může rafinovaně gradovat: filigránsky propletené kovové mřížoví ručně tepaného svícnu může nalézt odezvu u podstavce stojací lampy, která si pohraje s jeho měřítkem.

Vzory s pointou

Gradace vzorů interiér nezaměnitelným způsobem oživí, dodá mu vtip a originální pointu. Nejjednodušší cestou k zaručeně efektnímu výsledku je nechat vzory gradovat v jejich měřítku. Zatímco drobné kvítky ozdobí potah dekoračního polštářku na pohovce, ve větším měřítku se uplatní na okenních závěsech, které rafinovaně podtrhnou půvab polštářků. Stejné květy na jednobarevném vzoru reliéfní tapety získávají význam spolu se zvětšeným měřítkem.

Pointou záměru a vyvrcholením pečlivě naplánované gradace je jediný květ původního vzoru zvětšený na fototapetě, originální malbě nebo koberci do efektní nadměrné velikosti, která ho povyšuje na hlavní motiv interiéru. Mezi oblíbené motivy patří kromě romantických květů také výtvarně silný motiv kruhu spolu s nestárnoucími, vtipnými a mladistvými proužky.(Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete mít o gradaci v interiéru ještě více informací?

  • Spojení gradace s rytmem
  • Střídání rytmů, barev a využití kontrastu
  • Výtvarná díla jako dominanty kompozice
  • Využití nábytku
  • Práce se světlem
  • Zajímavé tipy a doporučení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články