Interiér koncipovaný v blízkých barvách a podobných materiálech působí klidně a přívětivě, ale teprve přiměřený kontrast mu dodá náboj, příjemné napětí a vzrušení. Interiér oživený kontrastem probouzí emoce – zaujme a dokáže nadchnout.

Kontrast znamená protiklad, odlišnost, rozdílnost. V architektuře je zdrojem různosti, hybnosti a životnosti jako protějšek k nudné, únavné jednotvárnosti.

V defenzivě

Zdánlivě nekontrastní je takzvaný bílo-bílý interiér, široce oblíbený interiérovými designéry. Na bílé podlaze a pozadí bílých stěn stojí bílý nábytek ve společnosti bílých doplňků a textilu.

Ani zde kontrast zcela nechybí, ač je tu velmi jemný a v defenzivě. Pouze ustoupil sofistikované hře světel a stínů, materiálů a struktur. Decentní kontrast vytvářejí stíny, které dynamicky rozehrávají plochu stěn na členitém půdorysu a násobí prostorový účinek konstrukce trámového stropu nebo dřevěného krovu.

Valérům bílé barvy velmi sluší kombinace hladkých a hrubých struktur, lesklých a matových povrchů. Výrazná struktura ručně opracovaného dřeva, hrubost silné pleteniny, patina surového železa, noblesní lesk chromu nebo zářivý třpyt zrcadel obohacují neutrální světlý základ velmi jemnými, a přece půvabnými kontrasty.

Okraje spektra

Maximální efekt přinese odvážná kombinace dvou nejkontrastnějších, takzvaně nebarevných barev – černé a bílé. Aby výsledek nepůsobil příliš tvrdě, černou v zamýšleném schématu často zastupuje elegantní antracitová, případně teplejší černohnědá. Také čistě bílá se snaží jít černé naproti a ochotně se posunuje z ledově zářivé do něžnějších poloh směrem ke smetanové nebo krémové.

Propast mezi oběma krajními barvami spektra pomáhá v interiéru smířlivě překlenout přírodní dřevo na podlaze a nábytku, které vytváří tolik potřebnou „střední“ barvu a tlumí nastavený vysoký kontrast.

Svou přirozenou barevností a přiznanou kresbou potlačuje přírodní dřevo chladný až neosobní výraz černo-bílé kompozice. Stejnou roli hraje v interiéru také výmalba pohybující se výhradně v rámci světlé neutrální palety.

Uvážlivý postup

Vytvořit v interiéru kontrast pomocí barev není tak složité jako nalezení správné míry. Cesta k úspěchu vede přes oživení převládající barevnosti akcentem doplňkové barvy. Podobně kompozici chladných tónů účinně oživí jeden teplejší odstín a naopak.

Barevných kombinací je nekonečně mnoho a výsledek určují individuální preference konkrétních odstínů. Namíchání vhodných barev tak, aby vytvořily harmonický celek, rezonovaly s prostorem, reagovaly na světelné podmínky a podtrhly zvolený styl, nemá v praxi daleko k alchymii. Pozvolný proces zařizování směrem od celku k detailu s postupným přidáváním barevných doplňků do nadčasového neutrálního základu nabízí prostor pro ověření každého jednotlivého kroku a nezavírá cestu k nápravě. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o využití kontrastů v interiéru dozvědět ještě víc?

  • Jak kombinovat světlé a tmavé prvky
  • Pánský styl a elegance
  • Nečekané, ale funkční kombinace barev
  • Hra struktur v interiéru
  • Využití světelných prvků
  • Zajímavé tipy a doporučení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v srpnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. července 2024.

Zdroje:

Související články