Obytné prostory jsou obvykle dimenzovány tak, aby respektovaly lidské měřítko, a vycházejí z empiricky ověřených zkušeností. Jako spolehlivé vodítko pro určení optimálních rozměrů slouží průměrná výška člověka spolu s požadovanou funkcí interiéru.

Výška stropu

Kromě délky a šířky určuje první dojem z interiéru výška. Dimenze interiérů by vždy měly respektovat pocity, představy o životním prostoru a nároky na něj, které jsou zcela individuální. Nízký strop může na někoho působit útulně a na jiného stísněně, vysoký strop pak dokáže vyvolat nadšení stejně jako malomyslnost. Ovšem extrémy vesměs vzbuzují nepříjemné pocity.

Otázka správně dimenzované výšky stropu nabývá na významu u velmi malých stísněných místností, ale nelze ji podceňovat ani u velkoryse pojatých prostor. Obzvlášť nadstandardně rozlehlé interiéry vyžadují adekvátně vysoký strop potvrzující pocity vyvolané velkorysou výměrou. Té odpovídá například obytný prostor otevřený přes dvě podlaží až do krovu rodinného domu nebo pod ocelové nosníky v loftovém bytě.

Okna a dveře

S délkou, šířkou a výškou místností by měly rezonovat také rozměry všech dalších stavebních prvků: oken, dveří a sloupů včetně přiznaných konstrukcí stropu nebo střechy. Jakýkoliv nesoulad mezi jednotlivými prvky v interiéru na sebe nemilosrdně upozorní a bývá důvodem, proč výsledek navzdory nejlepší snaze působí rozpačitě, nebo dokonce směšně.

Velkoryse rozlehlá místnost otevřená přes dvě podlaží se totiž nespokojí s malými okny nebo jednokřídlovými vstupními dveřmi. Okna i dveře musí rozměry a polohou reagovat na dimenze prostoru, jehož jsou součástí.

Nábytek a vybavení

Také rozměry všech nábytkových solitérů a vestaveb musí respektovat dimenze interiéru, které si doslova říkají o optimální měřítko vybavení. V minimálních bytech se nejlépe vyjímá subtilní, lehký nebo transparentní nábytek, který stísněný prostor opticky nezatíží. Objemnější vestavby hlubokých skříní se snaží nenápadně splynout se stěnami. Zatímco průměrně velká pohovka by zde působila nepřiměřeně mohutně a těžkopádně, v rozlehlém interiéru se doslova ztratí.

Do velkoryse dimenzovaných prostor patří nepřehlédnutelné solitéry s mohutnější bytelnou konstrukcí. Rozlehlý jídelní stůl doplňují jídelní židle, jejichž proporce pomůže vyrovnat vysoké opěradlo, područky a kompletní čalounění. Rozložitou pohovku na půdorysu písmene U přirozeně doplní velký konferenční stolek nebo skupinka stolků společně s robustními pohodlnými křesly. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete o tomto tématu získat ještě více informací?

  • Vysvětlení základních pojmů
  • Doporučené minimální rozměry místností
  • Co přináší vestavba úložného nábytku
  • Velikost oken v interiéru
  • Použití záclon a závěsů
  • Použití doplňků a dekorací, vhodná velikost
  • Příklady využití svítidel v interiéru

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Ing. arch. Veronika Haroldová, Dům&Zahrada

Související články