Symetrie v interiéru působí vždy velmi efektně. Do prostoru vnáší jasný řád, který usnadňuje orientaci a zvyšuje pocit bezpečí. Interiéru dává klidný, důvěryhodný výraz, se sebevědomím a stabilitou pak přichází důstojnost a respekt. Symetrii, kterou v sobě nese jídelní stůl nebo manželské dvojlůžko, je vhodné podpořit a rozvíjet dalšími prvky a vybavením interiéru.

Symetrie znamená souměrnost. V symetrickém uspořádání jsou jednotlivé stejné či podobné prvky (téměř identické tvarem, barvou a velikostí) pravidelně rozmístěny kolem středu či některé z os (vertikála, horizontála, úhlopříčka).

Obrazovka místo krbu

O možnosti využít symetrii v obytném prostoru rozhoduje z velké části půdorysné uspořádání. Například tradiční krb umístěný v historických objektech ve středu čelní stěny s oboustrannými výklenky je přirozeným základem pro osu symetrie. Jeho úlohu v moderních interiérech převzala obrazovka televizoru a stejně jako krb si říká o podporu rozmístěním nábytku.

Dvě pohodlné pohovky symetricky umístěné naproti sobě vytvářejí uprostřed pokoje jasně vymezené vlídné místo vyzývající k přátelské komunikaci a podporující přirozenou soudržnost.

Pocitový střed kompozice obvykle tvoří centrální konferenční stolek a její vyváženost mohou zdůraznit odkladní stolky společně s dvojicí stojacích nebo stolních lamp. Pár taburetů zajistí náhradní možnost sezení pro případné početnější návštěvy.

Souměrné dvojice

Symetrie má výjimečnou schopnost strukturovat prostor a vytvářet v něm půvabné, svébytné celky s vlastní funkční náplní. V rámci rozlehlé vstupní nebo obytné haly dokáže pomocí dvojice obrazů, zrcadel nebo lamp vymezit přívětivý prostor vyzývající k posezení nebo relaxaci. Podobně jako pozici postele v ložnici, také zde podpoří význam lavice či pohovky dvojice odkladních stolků a náladových stolních lamp.

Ideální příležitost pro uplatnění symetrického principu nabízejí hluboké okenní výklenky. Pohodlný polstrovaný sedák vytvoří na parapetu klidnou horizontální linii, kterou nad oknem efektně zopakuje římská roleta. Zdobný detail sem pomocí vzorů vnášejí dvě symetrické skupiny dekorativních polštářků. Vše k dokonalosti vyladí dvojice souměrně umístěných nástěnných lamp s dekorativními textilními stínidly.

Jídelna v rovnováze

Obdélný jídelní stůl si o využití principu symetrie přímo říká a současně situaci velmi usnadňuje. Společně s protilehlými řadami židlí totiž jasně určuje osu symetrie, kterou je žádoucí dále rozvíjet.

Prolnutí osy symetrie stolu s podélnou osou jídelny přináší vždy efekt dokonalé návaznosti, zesílený stupňováním kompozice k nejvýraznějšímu prvku, kterým může být okno, dveře do zahrady nebo výtvarné dílo. Vhodnou polohou jídelního stolu vůči oknu ho lze začlenit do symetrické kompozice, a tím zdůraznit její vizuální účinek.

V rozlehlém a členitém obytném prostoru je to obvykle právě okno, které pomůže jídelní stůl v rámci dispozice pocitově ukotvit. Pro přirozené vyznění symetrického uspořádání je žádoucí a osvěžující ji zlehka narušit jednostranně umístěným příborníkem, obrazem nebo solitérní rostlinou. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o důležité úloze symetrie v interiéru dozvědět ještě víc?

  • Využití symetrické kompozice v kuchyni
  • Oddělení nábytku a využití kuchyňského ostrůvku
  • Jídelna a správné umístění nábytku
  • Vybavení ložnice a alternativní dekory
  • Kompozice s využitím bytového textilu
  • Zajímavé tipy a doporučení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články