Vzor, jinými slovy motiv, dezén či pattern, může mít nespočet stylů, podob a možností kombinací. Ty vyžadují velký cit, jinak se ústřední vzor interiéru snadno stane pastí.

Mezi designéry patří vzor k nejoblíbenějším prostředkům osvěžení interiérů, kde plní hned několik důležitých úkolů:

Oživení a vtip

Interiér koncipovaný jako koláž jednobarevných ploch bývá bez vzoru nezajímavý a fádní. Naopak promyšlená koncepce vzorů, opakování, prolínání a rozvíjení motivů, změna měřítka a uplatnění principu gradace místnost zaručeně oživí.

Zjemnění měřítka

Vzor přirozeně zjemňuje měřítko plochy, na níž je použitý, ať už je to rozlehlá stěna, kusový koberec, nebo dekorační polštářek. Vnáší do interiéru detail, jehož efekt roste s velikostí vzoru. Volba správného měřítka je věcí citu a osobního vkusu.

Harmonizace barev

Vzory nabízejí unikátní příležitost k velkolepému setkání barev, které se jinde v interiéru uplatňují samostatně. Společnost různobarevných polštářků nic nestmelí lépe nežli polštář ze vzorované látky, která v sobě obsáhne a harmonicky spojí barvy všech ostatních.

Podpora detailů

Motiv vzoru se s oblibou inspiruje vybraným prvkem v interiéru, který podpoří a rozvíjí. Může jím být dekorativní mříž, tepaný svícen, noha stolní lampy nebo cokoliv jiného. Půvab zvoleného detailu lze násobit jeho opakováním s nuancemi barevnosti nebo měřítka.

Čtyři přístupy

Vzor lze v interiéru uplatnit skromně a opatrně, nebo odvážně a velkoryse – záleží na zvoleném stylu, požadovaném efektu a osobních preferencích. Zatímco v minimalistickém interiéru se vzor uplatní jen vzácně a za přesně daných podmínek, jiné styly si v odvážných kombinacích mnoha pestrých a výrazných vzorů doslova libují. Vybírat můžete zhruba ze čtyř přístupů:

1. Absence vzoru

V luxusních, barevně umírněných až asketických interiérech, kde vzor zdánlivě chybí, přebírají jeho roli výtvarná díla – obrazy, plakáty, fotografie, tapisérie nebo reliéfní mozaiky. Ty svým motivem a především barvami vnesou do místnosti žádoucí kontrast a skvěle oživí nadčasový neutrální základ.

Oblíbené světlé barvy neutrální palety vytvářejí dokonalé, velmi elegantní a současně nenápadné pozadí pro uplatnění pestrých barev výtvarných děl. Zatímco jeden nebo dva obrazy působí velmi uměřeně, sestava několika menších obrázků se vytvořením barevné mozaiky charakteru vzoru blíží víc.

Je ovšem třeba pečlivě promyslet výběr motivů, barevnosti a vhodného uspořádání – se stejnou velikostí, rámem i motivem vytváří pravidelná skupina na stěně efektní rastr, zatímco větší rozdíly ve formě a volnější uspořádání navodí dojem pestré a živé koláže.

2. Redukovaný vzor

V minimalistických interiérech se vzor příliš často neobjevuje, a pokud už se osmělí, pak s největší pravděpodobností na tapetách formou jemného reliéfu podpořeného dokonale sladěným dekoračním textilem. V obou případech je jeho účinek zmírněný uměřenou decentní barevností a dokonalou barevnou souhrou vzoru s podkladem.

Pro zachování klidného harmonického dojmu není žádoucí uplatňovat více vzorů – postačí jeden, který se v mnoha verzích odlišených pouze měřítkem nebo barevnou nuancí efektně prolíná celým interiérem.

Vzor většího měřítka se nejlépe uplatní na stěnách prostřednictvím tapet, kterým sekundují závěsy. V menší verzi se může objevit na koberci nebo dekorativních polštářích. Vizuální efekt barevně nenápadného vzoru laděného tón v tónu pomáhá zvýšit atraktivní plastická struktura tkaniny nebo kontrast matu s decentním leskem. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)

Chcete se dozvědět o vzoru v interiéru další informace?

  • Tradiční využití vzoru v různých stylech
  • Využití kontrastu
  • Vhodné kombinace barev a motivů
  • Využití koláže v interiéru
  • Užitečné tipy pro využití vzorů

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.

Zdroje:

Související články