Rytmus hraje v interiéru stejně významnou roli jako v hudbě. Prostor přehledně člení, mění jeho měřítko a dává mu jasný řád. Typickým příkladem rytmu v architektuře je opakování oken a dekorativních architektonických prvků na fasádách historických staveb. V interiéru se nejčastěji rytmicky opakují schodišťové stupně, nábytkové sekce, prvky zábradlí nebo obrazy na stěně.
Uvnitř jako venku
V exteriéru staveb hraje rytmus hlavní roli, v interiéru však není jeho úloha o nic menší. Například řada oken ve stěně obytné místnosti stejně jako řada dveří na chodbě nebo vikýře v podkroví mají zásadní vliv na vnímání prostoru a vytvoření nejsilnějšího a rozhodujícího dojmu.
Vložení kontrastních prvků nebo barevných pruhů do monotónní plochy podlahy v dlouhé chodbě podobně jako stěna členěná rytmicky řazenými okny či barevnou výmalbou interiér příjemně oživí a vtiskne mu řád.
Ten v místnosti vždy vyvolává pocit stability, jistoty a uklidňující předvídatelnosti. Pravidelné rytmické střídání prvků a mezer obohacuje celek o důvěryhodnost a přesvědčivost, kterou náhodné řazení postrádá.
Obrazy a výtvarná díla
Promyšlené řazení výtvarných děl přirozeně přitahuje pozornost a delší stěnu dokáže efektně rozčlenit. Na menších plochách efektně působí jen pár obrázků. Dvojice vždy vypadá zajímavěji nežli samostatný obraz, pokud nejde o výrazný solitér. Na rozdíl od klidného výrazu dvojice vyzní trojice dynamičtěji, ačkoliv i ona v sobě nese uklidňující rovnováhu symetrie.
Ve větší skupině vypadají obrázky stejné velikosti s podobnou barevností, žánrem i rámem velmi úpravně a kompaktně. Různorodá díla, která jen volně propojuje téma, technika nebo barevnost, vyznívají atraktivně, živě a méně formálně.
Barevné členění
Pomocí rytmického řazení barev lze vytvořit výtvarně působivý celek. Typickým příkladem jsou barevné dekorativní závěsy lemující řadu oken. Nejlépe vyniknou v historickém interiéru na původních oknech s jemně profilovanými rámy vedoucích do staré, pečlivě udržované zahrady.
Závěsy respektující historickou paměť budovy i velikost oken jsou ozdobně řasené, z luxusních, bohatě vzorovaných látek, jejichž krásu podtrhují dekorativní detaily – střapce nebo paspulky.
Další příklad představují barevné pruhy na stěnách, ať už jako součást výmalby, nebo vzor designové tapety. Orientace a šířka pruhů výrazně ovlivňuje vnímání prostoru a pomáhá ho opticky tvarovat, případně korigovat – vodorovné pruhy ho opticky rozšiřují, svislé zvyšují. Účinek rytmu v interiéru vždy násobí opakování ve změněném měřítku.
Světelná kouzla
Drobná a výkonná svítidla zabudovaná v sádrokartonových podhledech oživují chodbu „řetízkem“ světelných bodů zdůrazňujících linii pohybu. Někdy se sdružují do efektních dvojic nebo pravidelný rytmus naruší větší svítidlo upozorňující na vstup do navazujících místností. Velmi zajímavě působí kombinace rytmů nástěnných dekorativních svítidel a výtvarných děl, která se harmonicky doplňují.
Originálního výrazu lze v širších chodbách dosáhnout řazením několika stojacích lamp jednoduchého tvaru za sebou. Samostatnou kapitolu tvoří závěsná svítidla nad jídelním stolem, snídaňovým pultem nebo kuchyňským ostrůvkem, kam vnášejí rytmus skupinou světelných zdrojů na společné liště, případně prostým opakováním designově výrazných stínidel. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o rytmu v interiéru dozvědět ještě víc?
- Světelná kouzla – svítidla a lampy
- Zábradlí jako výtvarný prvek
- Trámy v interiéru
- Přiznané sloupy
- Volba správného nábytku
- Tipy pro vybavení a zařízení interiéru
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v dubnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. března 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada