Služby, které současné obýváky nabízejí, jsou opravdu široké. Kromě nejrůznějších setkání, stolování či sledování televize často potřebujete prostor pro dětskou hru, místo pro příležitostné přespání hostů, plochu pro cvičení nebo meditační koutek. K tomu v souvislosti s trendem propojování obýváku s kuchyní ještě obvykle splývá s jídelnou a volně přechází do míst, kde se připravuje jídlo.

„Pokud má rodina malé děti, domácí mazlíčky nebo výrazné koníčky, obývací pokoj může v průběhu času procházet různými fázemi s řadou funkcí. Jednou v něm bude dětský koutek s hračkami a malou kuchyňkou, později voliéra s papoušky nebo kočičí prolézačky s úkryty, případně piano či bicí souprava,“ popisuje Jana Vařechová Holoubková, designérka spolupracující se společností ASKO - Nábytek a stylistka blogu ASKO Inspirace.

Co nesmí chybět

Prostornější obývací pokoj ideálně pojme pohovku s konferenčním stolkem, knihovnu, komodu, která nabídne úložný prostor i odkládací plochu, kusový koberec, křeslo s odkládacím stolkem a stojací lampou, případně konzolový stolek s vázou. V té se budou dobře vyjímat řezané květiny či sezonní aranžmá z větviček dřevin. Pevné místo tu samozřejmě mají drobnější i velké rostliny v květináči.

Když není moc místa

Vměstnání mnoha funkcí, nábytku i doplňků může být snadné v prostorných interiérech, v menších místnostech je potřeba přemýšlet a volit sofistikovanější řešení a vybavení, které naplní více požadavků najednou.

„V malém obývacím pokoji, kam se vejde jen malá pohovka, je dobré k jídelnímu stolu vybrat pohodlné čalouněné židle s područkami. Tím se vyřeší omezený prostor k sezení na malé pohovce. Často si návštěva v takovém obýváku ani na pohovku nesedne právě proto, že nemá potřebu se z pohodlné židle přemístit,“ uvádí příklad Jana Vařechová Holoubková.

Kouzlení se světlem

Právě pro různé služby, které obývák poskytuje během celého dne, je důležitá variabilita osvětlení. Mělo by se přizpůsobit aktuální době, potřebám i náladě. „Nejlepší je centrální stropní svítidlo, lampa se směrovým světlem u pohovky nebo křesla na čtení a doplňkové světlo se stínidlem vhodné při sledování médií. Další stolní lampa může zdobit konzolový stolek,“ radí designérka.

Místo tu mají i světelné objekty, nasvícená umělecká díla či celá zákoutí. Čarovat můžete mimo jiné s LED pásky – díky snadné instalaci a možnosti přizpůsobení délky nemá jejich použití téměř žádné omezení. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete vědět o vybavení obývacího pokoje mnohem víc?

  • Současné trendy vybavení
  • Nadčasové kombinace
  • Křesla a sedací soupravy
  • Jak vytvořit pohodlí pro nohy
  • Barvy v interiéru, které jsou teď v módě
  • Místo pro práci, hry a odpočinek
  • Rady designérky

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v květnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. dubna 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články