Největší výhodou stolních elektrických grilů je jejich skladnost, vejdou se do každé domácnosti. Zatímco velký venkovní gril byste jen tak nepřeváželi, u stolního elektrického grilu to jde hravě. A můžete grilovat celoročně. Rychle, bezpečně a s chutí.

Profesionální kuchař Radek Šubrt ukazuje, jak si snadno poradíte s marinováním masa před grilováním:

Zdroj: Youtube

Jak správně grilovat na elektrickém grilu

Stolní elektrické grily se prodávají ve dvou základních verzích. Buď s otevřenou grilovací plochou (tepelná úprava z jedné strany), surovinu jen položíte. Nebo použijete uzavřený (kontaktní) gril.

U zavřených kontaktních grilů probíhá tepelná úprava z obou stran. Ale některé uzavřené grily lze rozložit do otevřené polohy a grilovací plochu zdvojnásobit. Vychytávkou je i možnost nastavit výšku horní desky, aby se do grilu vešel pořádný kus masa. Grilovací desky jsou hladké nebo žebrované.

Co dělat na kontaktním grilu

Na všech stolních elektrických grilech připravíte steaky i hamburgery. Také kuřecí křidélka či stehýnka. A bez oleje, tudíž zdravě. Ale třeba při grilování méně tučných ryb je lepší použít marinádu nebo trochu oleje. Stolní elektrický gril zvládne i zeleninu a ovoce.

A některý gril funguje i jako malá trouba, nebo v něm raz dva nachystáte sendviče, rychlou tortillu, panini a jiné laskominy. Záleží na vybavenosti konkrétního elektrického grilu. Pro kolik osob: Velikost grilovací plochy souvisí s množstvím připravovaných dobrot, pro 2 osoby stačí plocha do 1000 cm².

Inteligentní funkce

Kromě regulace teploty, velikosti grilovací plochy a příkonu si všímejte, zda má stolní elektrický gril odkapávací misku na tuk a indikátor nahřátí. Praktický je časovač. Některé grily nabízí celou řadu přednastavených programů.


Potřebnou změnu teploty, když na gril položíte ještě chladné plátky například masa, odhalí senzory v grilovacích deskách. A upraví teplotu i dobu grilování. Hodí se i teplotní sonda. Některé stolní elektrické grily jsou dokonce vybavené teplotní sondou s menu podle druhu masa a požadovaného stupně propečení. Což je u oblíbených steaků zásadní.

Snadná údržba

Grilovací desky s nepřilnavým povrchem, pokud jste grilovali bez tuku, stačí otřít mokrým hadříkem. Ani nepotřebujete saponát. A výhodou jsou i odnímatelné desky, u nichž výrobce uvádí, že je lze dát do myčky.

Zdroj: heureka.cz, seriouseats.com

Související články