Majitel budoucí novostavby měl o výběru architektonického studia od počátku jasno. Volba padla na Atelier Kunc, jehož specializací jsou rodinné domy navržené nejen v souladu s potřebami jejich obyvatel, ale také s okolním prostorem.
„Máme to štěstí, že si nás dnes už klienti často vybírají, protože znají naši práci, naši filozofii bydlení a souzní s ní. Tak tomu bylo i v tomto případě, což byl perfektní začátek krásného projektu,“ popisuje architekt Petr Tesař a dodává, že klient měl v mnoha bodech poměrně jasnou představu, a to jak o funkci a náplni domu, tak o estetické stránce.
„Zároveň nám ale důvěřoval, a kde bylo třeba, nechal nám volnou ruku,“ popisuje architekt bezproblémovou spolupráci, která vyústila přihlášením do soutěže Interiér roku.
Pozemek jako výzva
Zásadní vliv na návrh domu měl pozemek, který ho obklopuje. Jeho výrazná svažitost se na první pohled zdála příliš komplikovaná a bylo nutné jí přizpůsobit celkový vzhled domu a jeho dispozici. Autoři návrhu ji ale pojali jako výzvu, která dala vzniknout hlavnímu konceptu celého řešení.
Ve svahu vznikla okrasná zahrada, do níž se otáčí všechna okna domu. V něm jsou z tohoto důvodu objemy jednotlivých funkcí seskládány za sebou do liniové kompozice. „Z každého pokoje je vidět zelená stěna. I díky tomu se dokonale povedlo propojit interiér s exteriérem,“ vysvětluje Petr Tesař.
Plynoucí prostor
Realizace domu se nesla v duchu myšlenky, že bydlení nekončí doma. „Rád říkám našim klientům, že bydlí na svém pozemku. Idea jednoho plynoucího prostoru, kde se stírá rozdíl mezi venkem a vnitřkem, je jedním z hlavních pilířů našich návrhů,“ přibližuje filozofii zakladatel architektonického studia Michal Kunc.
Jak je patrné na první pohled, stěžejní roli v tomto konceptu hraje sklo. Směrem do zahrady střechu vynášejí ocelové sloupy, které umožňují prosklení domu po celé linii.
Díky velkorysým skleněným plochám se stává interiér součástí exteriéru – a naopak. Téměř neznatelným rozhraním mezi vnitřním a vnějším prostorem je velká krytá pobytová terasa, která přímo navazuje na obývací pokoj s kuchyní. Vybudováním předsazených střech se podařilo docílit stínění bez použití pergol a dalších prvků. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete o zajímavém interiéru a jeho propojení se zahradou vědět ještě víc?
- Důležitá kombinace materiálů a barev
- Volba textilu a osvětlení
- Vytvoření kuchyně a jídelního koutu
- Průběh realizace
- Informace o projektu a o soutěži Interiér roku
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.