Zveme vás na fotonávštěvu bydlení Vlastimila Harapese v Praze, tak jak ho zachytil fotoaparát v roce 2018. Ale také na procházku Malou Stranou místy, která měl v oblibě.

Já jsem 6. dítě svých rodičů," říká Vlastimil Harapes. Více se dozvíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Život plný šťastných náhod

V rozhovoru pro noviny Soused Prahy 1 se slavný baletní mistr nechal slyšet, že ho v životě často provázela šťastná náhoda. Ta ho dovedla jak od houslí k baletu, tak i k bydlení v Thunovské ulici na Praze 1.

Ulice získala své jméno v 19. století podle Thunovského paláce, v němž už více než 100 let sídlí britské velvyslanectví v Praze (poznáte ho i podle busty Winstona Churchilla od českého sochaře Františka Bělského, jemuž seděly modelem 4 generace anglické královské rodiny). Ale historie Thunovské ulice je mnohem delší, existovala už ve 14. století, jen se jmenovala jinak.

Po stopách Vlastimila Harapese

Vycházku můžete začít na Petříně a z něj zamířit na Kampu, obě tato místa měl Vlastimil Harapes v oblibě. Z Kampy se vydejte do Karmelitské ulice, ta vás dovede na Malostranské náměstí. Zde si můžete prohlédnout barokní chrám sv. Mikuláše a v horní části odbočte doprava, do Sněmovní ulice a za minutku jste v Thunovské ulici. V jednom z domů po levé straně poblíž Nových zámeckých schodů umělec bydlel.

Osudová Thunovská

Do Thunovské ulice se Vlastimil Harapes přestěhoval v 70. letech díky nabídce dramatika Josefa Topola, zda nechce koupit polovinu jeho domu. Umělec souhlasil a zůstal tu celý život.

Kdyby vás býval pozval k sobě domů na návštěvu, možná byste viděli i jedny unikátní dveře - z pražského Národního divadla, které měly být vyhozené. A také mile starobyle zařízený interiér, který se tím propojil s architekturou historického domu. Víte, co bude s touto polovinou domu dál?

Umělec sběratelem žehliček

O umění Vlastimila Harapese se všeobecně ví, ale tušíte, že sbíral staré žehličky? Jeho sbírka má patřit k jedněm z největších v České republice. Tahle záliba vznikla před mnoha lety, když se pořádaly tzv. železné neděle.

Umělec prý na hromadě kovového odpadu spatřil staré žehličky, ještě na uhlí. Odnesl je domů a tím položil základ své sbírce, kterou ozdobil schody v domě. Ale i svou chalupu u hradu Krakovec.

Výjimečná sbírka má čítat více než sto kusů starobylých žehliček nejen z Čech, ale i ze světa. A některé exponáty také byly k vidění na různých místech, před deseti lety například v Muzeu betlémů na Karlštejně. Podle tohoto zdroje však měl Vlastimil Harapes sbírat i jiné věci jako hrnky-bucláky, těžítka nebo hodinky.

Chcete uctít jeho památku?

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem, který zemřel 15. 5. 2024 ve věku 77 let, proběhne v Národním divadle 27. 5. od 12 hodin, otevřeno má být od 11:20 hodin.

A kdo by rád na slavného baletního mistra, ale také tanečního pedagoga či herce vzpomínal s úsměvem, tomu doporučujeme fenomenální komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku (ve filmu ho daboval Jiří Klem). Najdete ji v iVysílání České televize.

Zdroj: denik.cz, Soused, facebook.com

Související články