Dotaz z poradny: Jak spočítat rosný bod

Vlhkost

Autor: Thinkstockphotos.com

Dobrý den. Chtěl bych sanovat svůj dům, ale mám problémy už při výpočtech. Jak mám spočítat rosný bod například ve sklepě? Na internetu jsem našel jakýsi online převodník, ale nevím, jak moc mu mám věřit. Děkuji za odpověď. Jaroslav

Jan Čech

Autor: Oficiální zdroj

Odpovídá Jan Čech, šéfeditor stránek www.dumazahrada.cz


K určení rosného bodu potřebujete změřit relativní vlhkost. Není to nic složitého. Většina z nás v hodinách fyziky používala psychrometr s dvojicí teploměrů. I dnes se dají takové stroje koupit, a to třeba v bazarech. Moderní přístroje ale dokážou určit tuto hodnotu velmi rychle i bez namáčení punčošek na „mokrém“ teploměru.

Vlhkost
Moderní vlhkoměry změří vlhkost během chvíle

Autor: Thinkstockphotos.com

S touto hodnotou se pak vydáte do tabulek, které vám rosný bod určí. Těchto tabulek je ohromné množství. My se však budeme řídit normou ČSN 73 0540-3, Tepelná ochrana budov – Část 3: Návrhové hodnoty veličin.

Zde na straně 87 a 88 najdete velkou tabulku pro křížové odečtení rosného bodu dle teploty vzduchu a relativní vlhkosti vzduchu. My vám ji pro její opravdu velký rozsah nenabídneme. Ostatně tento dokument je pro výpočty velmi důležitý. Doporučujeme si jej tedy pořádně prostudovat, protože právě zde najdete mnoho odpovědí.

Převodníky na internetu jsou funkční. Například tento počítá s přesností na setiny stupně.

Komentáře

Načítám komentáře...