Co s domem paní Smíškové? Pomozte!

Co s domem paní Smíškové? Pomozte!

Pomozte nám pro čtenářku časopisu Dům a zahrada najít vhodné řešení proměny pro její dům! Nejlepší nápady budou odměněny...

Do redakce časopisu Dům a zahrada přišel pozoruhodný e-mail. Předplatitelka Bc. Regina Smíšková v něm kritizuje pravidelnou rubriku Objektiv (palec nahoru pro povedené – a palec dolů pro nepovedené rodinné domy). Píše v něm – zjednodušeně řečeno – že prý jen kritizujeme, naše kritika je navíc poplatná dobovým trendům, které se mění, ale už neříkáme, co mají majitelé kritizovaných domů udělat, aby jejich obydlí odpovídala estetickým požadavkům autorů rubriky Objektiv. Paní Smíšková navíc přiložila fotografie svého domu a přiznala, že terčem kritiky budou zřejmě balkon a balustráda ve štítové stěně a mřížovaná okna. A požádala naše architekty, aby jí poradili, co má s domkem udělat.

Výborný nápad – řekl jsem si – zkusíme to!

Vyzývám proto všechny čtenáře a spolupracovníky časopisu Dům a zahrada a portálu TvujDum (tedy nejen architekty), aby do redakce posílali své návrhy řešení pro paní Smíškovou. Stačí skica, náčrtek či vizualizace plus velmi stručný popis a odhad ceny. Posílejte je, prosím, buď na mou e-mailovou adresu zavadil@homedeco.cz, nebo nahrávejte přímo na internetové stránky www.dumazahrada.cz – do rubriky Diskuse (Názory čtenářů časopisu Dům a zahrada). Nejlepší nápady zveřejníme a odměníme – v některém čísle DaZ koncem tohoto a počátkem příštího roku.

Petr Zavadil, šéfredaktor měsíčníku Dům a zahrada

Zde je e-mail paní Smíškové:

Dobrý den, jsem odběratelkou časopisu Dům a zahrada. Chtěla bych reagovat na rubriku Objektiv, a to trošku negativně. Myslím si, že trendy se v současné době mění velmi rychlým tempem a stejně tak je tomu i v oblasti návrhů domů. V každém čísle časopisu hodnotí architekt kladně a záporně obrázky staveb, které je možné nalézt v naší republice. Architekt hodnotí objektivně podle současných trendů, ale je třeba si uvědomit, že za deset let by se mohl buď stávající, nebo nový architekt opět vysmívat architektuře domu, který je v současnosti hodnocen kladně.

Nedivím se, že tato rubrika čtenáře nejvíce irituje. Já sama bych totiž se svým domem také pohořela.

V době, kdy jsme vybírali budoucí dům, nebylo mnoho inspirace a také jsme byli velmi mladí (tenkrát mi bylo 18 let) a nezkušení. Až obýváním domu člověk nachází chyby, které je mnohdy těžké později napravovat. Tím, že jde móda stále dopředu, mě potom také mrzí, že to, co mám na domě nebo v domě, je hodnocené jako nezdařilé, podle stavebních pravidel nepřijatelné a esteticky neúnosné, přestože v době vzniku šlo o trend.

Možná by stálo za úvahu tuto rubriku Objektiv pojmout trochu jinak. Sama jsem trendům a módě velmi nakloněna, snažím se měnit, zvelebovat a upravovat, ale ne vždy se mi to daří. Co takhle ke každému domu, který nesplňuje požadované normy a je esteticky nevzhledný, najít řešení v podobě architektovy rady či návrhu budoucí podoby vedoucí ke zlepšení či odstranění nedostatku domu?

Já sama bych toto řešení velmi uvítala a čtenáři jistě také. Proto vyzývám autory a architekty podílející se na této rubrice, aby zapojili fantazii, cit a předali své zkušenosti bezradným stavebníkům či obyvatelům. I já bych takovou radu či návrh řešení uvítala. Uvědomuji si, že přestože se mi dřív náš dům líbil, dnes má nedostatky, ale neustále zvelebovat a předělávat nedostatky do dnešních trendů vyžaduje zručnost, fantazii, zkušenosti a hlavně peníze a těch není při údržbě domu nazbyt.

Posílám svoje fotografie našeho domu, o který s láskou pečujeme již dvanáct let od kolaudace, s tím, že je to výzva k nové realizaci rubriky Objektiv. Podle zkušeností z časopisu mám přehled, jaké prohřešky má náš dům na svém kontě (okna, balkon, zábradlí, terasa). Zkuste svým profesionálním okem k těmto fotkám přidat návrh na řešení nedostatků. Například štítová stěna. Tenkrát při návrhu domu jsme chtěli balkon a zpestřit kvádrové zdi domu, dnes víme, že balkon ve štítu a na západní straně je špatně. Jenže, není to tak lehké, náš dům je dvojdomek a s malým pozemkem hlavně za domem. Také jsme chtěli terasu, která nešla jinam umístit.

Terasa slouží dobře, ale balkon jsme museli po nějaké době zastřešit, aby na něj nepršelo. Zbavovat jsem se ho nechtěla, vždyť je to pomocník při větrání peřin a ráda se k večeru kochám výhledem.

Balustráda byla chyba největší, tenkrát na oko pěkná záležitost a hlavně vidina, že na zábradlí nebudeme muset „makat“ – natírat (dnes velký omyl). Mřížovaná okna (dnes nevkusná) také nejde jen tak vyměnit za nová a mřížky (pokud vím) odstranit nejdou.

Zkuste najít pro náš dům vhodné řešení pro opravu. Navrhněte, načrtněte či poraďte. Bylo by to zajímavější než hanit každý prohřešek své doby, a čtenáři by jásali.

Děkuji za přečtení a budu se těšit na odpověď nebo dokonce kladné přijetí.
S pozdravem vaše čtenářka!

Bc. Regina Smíšková, Hrotovice

Komentáře

Načítám komentáře...