Současné klimatizace toho umí víc

Současné klimatizace toho umí víc

Když se řekne klimatizace, vyvstane nám především funkce chlazení, ale současné klimatizace toho umí mnohem víc a podílejí se na zlepšení vnitřního prostředí.

KlimatizaceSoučasné typy klimatizací disponují doplňkovými funkcemi, které přispívají ke kvalitě vnitřního prostředí. Jsou vybaveny filtry, které zachycují nejen prachové částice, ale i bakterie, spory plísní a další patogeny. Takzvané DNA filtry detekují toxické látky s ještě vyšší účinností. Některé klimatizace obsahují ionizátor – generátor záporně nabitých iontů. V přírodě je v čistém vzduchu množství kladných a záporných iontů přibližně v rovnováze, ale v domácnostech převažují kladně nabité ionty. Záporně nabité ionty působí prokazatelně pozitivně na lidské zdraví. Další užitečnou funkcí je možnost ovládání horizontálního i vertikálního proudění vzduchu. Některé klimatizace také dokáží v případě potřeby snižovat vzdušnou vlhkost, nebo naopak vzduch v místnosti zvlhčují. Dálkové ovládání, digitální displej a automatické režimy jsou samozřejmostí. Některé typy obsahují příslušná rozhraní a lze je zařadit do řídicího systému budovy.

Typy klimatizací

Klimatizační jednotky typu „SPLIT“ získaly své označení z anglického „to split“ – rozdělit. Sestávají vždy nejméně ze dvou dílů. Vnitřní díl, ve kterém je chladič a filtr vzduchu, bývá

Typy klimatizací podle umístění a orientační ceny (včetně DPH)

Ceny se liší dle výkonu (tedy objemu vzduchu v místnosti), dalších funkcí, energetické náročnosti, hlučnosti a samozřejmě výrobce.

Split:
• nástěnná jednotka od 10 tis. Kč
• inverter nástěnná jednotka od 17 tis. Kč
• podstropní/parapetní od 26 tis. Kč
kazetové (instalované do podhledu) od 28 tis. Kč
• inverter multisplit
– více vnitřních jednotek od 27 tis. Kč

Mobilníod 5 tis. Kč
Okenníod 17 tis. Kč
Nástěnné bez vnější jednotky od 15 tis. Kč
pověšen v místnosti na zdi, pod oknem, nade dveřmi a podobně. Venkovní díl (kondenzační jednotka) obsahuje kompresor, ventilátor a kondenzátor, umísťuje se na střechu, na dvůr, prostě zvenku budovy. Na jednu vnější jednotku může být zapojeno až pět vnitřních. Kondenzační jednotka je hlučnější, její hlučnost je kolem 55 dB, jejím umístěním venku dochází k snížení hlučnosti a úspoře místa v interiéru. V případech, kdy vzduchem chlazenou kondenzační jednotku není možno instalovat vně budovy, používá se jednotka s vodou chlazeným kondenzátorem. Ten se pak umísťuje k nejbližšímu vodovodnímu kohoutku a odpadu vody.

Okenní klimatizace jsou rozšířeny spíše v USA, Japonsku a v tropických zemích. Zařízení se vyrábějí s chladicím výkonem 1,5 až 10 kW. Jednotky se zabudují do okna nebo do zdi tak, že část s kondenzátorem je vystrčena do venkovního prostoru a část s výparníkem – chladičem – vyčnívá do místnosti. Jedním motorem je poháněn venkovní i vnitřní ventilátor. I tyto jednotky se dodávají jako tepelná čerpadla. Mobilní klimatizace je kompaktní zařízení, které snadno přemístíme podle potřeby. Stačí zapojit do elektrické sítě a hadici pro odpadní vzduch vyvést ven pootevřeným oknem či případně speciálně připraveným otvorem. Mobilní a okenní klimatizace jsou levnější, ale obvykle méně výkonné a hlučnější než dělené chladicí jednotky. Existují také nástěnná zařízení bez vnější jednotky. Montují se na zeď a chlazení kompresoru probíhá samostatným okruhem, jeden otvor ve zdi vzduch nasává a druhý vyfukuje. Výhodou je snadná instalace a téměř žádná údržba.

V příštím pokračování článku se zaměříme na systémy řízeného větrání.

-Monika Smekalová, Dům a zahrada 8/2010-
Foto: Čerpadla IVT, LG

Tip na další zajímavé čtení z časopisu
Dům a zahrada 9/2010
Časopisy
  • Hlavní téma: Fasáda
  • Finance: Hypotéka na stavbu domu krok za krokem 
  • Vytápění: Srovnání jednotlivých paliv a typů vytápění - Čím topit? Jak ušetřit? 
  • Napravujeme chyby u technických prostor 

Objednejte si předplatné časopisu
Dům a zahrada a získejte řadu výhod.

Komentáře

Načítám komentáře...