Údaje vyplývají z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. V Praze lze aktuálně koupit starší byt v průměru za 125 400 korun za m2. Zhruba před 3 měsíci byly přitom ceny kolem 121 700 korun za m2 a před půl rokem ještě zhruba o 2 000 korun za metr čtvereční nižší. Ceny před rokem se pak pohybovaly kolem 117 870 korun za m2.

Ceny starších bytů rostou

Cenový vývoj za poslední rok hovoří poměrně jasně. Konkrétně starší byty zdražily v Praze v průměru o 6 procent, v Brně o 7 procent a v Ostravě dokonce o 13 procent,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz s tím, že jedinou anomálii mezi osmi monitorovanými městy představuje trh v Ústí nad Labem. „V Ústí nad Labem ještě ceny meziročně poklesly o 4 procenta, v pohledu na letošní první kvartál a loňský poslední kvartál už však také rostly,“ dodal Lumír Kunz.

Jak vypadají nejlevnější byty a domy v Praze? Nebudete věřit vlastním očím

Zdroj: Youtube

Praha a Brno

Starší byt o rozloze 80 m2 dle analýzy společnosti FérMakléři.cz vychází v Praze aktuálně kolem 10,03 milionu korun. Loni touto dobou by se dal byt o podobné rozloze koupit za 9,43 milionu korun. V Brně se ceny starších bytů o rozloze 80 m2 pohybují kolem 7, 76 milionu korun, kdy meziroční 7% zdražení dělá rozdíl kolem 574 tisíc korun. V Ostravě šly ceny meziročně nahoru nejvíce. Z 3,30 milionu korun vyrostly na 3,78 milionu korun za m2. Meziroční rozdíl u bytu o rozloze 80 m2 by tedy činil 477 tisíc korun.

Srovnání za kvartál

Pohled na ceny porovnávající kvartál, tedy stav v posledních měsících loňského roku, se stavem v úvodních měsících letošního roku ukazuje stagnaci, resp. nepatrnou korekci směrem dolů (-0,4 %) v Brně, po 6% růst v Ostravě.

Touto optikou tedy ceny v Brně v posledních měsících stagnovaly nejvíce z osmi zkoumaných krajských měst, což může být i důsledkem jednoho z rychlejších meziročních růstů. V Praze se ceny mezi kvartály zvedly o 3 procenta, v Olomouci o 4 procenta a v Plzni o 5 procent.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Uvažujete o koupi nebo prodeji nemovitosti?

Uvažujeme o prodeji bytu. 27 %
Rádi bychom koupili rodinný dům. 25 %
Zatím vyčkáváme a pozorujeme situaci. 27 %
O ničem podobném neuvažujeme. 21 %

Hypotéky a úrokové sazby

Ruku v ruce se zotavováním realitního trhu jde i trh hypoték, kde postupně klesají úrokové sazby, které lze získat. „Průměrné nabídkové sazby jsou aktuálně někde kolem 5,3 až 5,5 %. Tyto úrokové sazby jsou stále do jisté míry bariérou pro větší zájem klientů, ale důležitý je trend. A trend je klesající a předpokládám, že během tohoto roku se nabídkové sazby dostanou na dohled úrovni 4 %. A takovou úroveň bychom se měli naučit vnímat jako zcela běžnou a standardní,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Chcete prodat, koupit, pronajmout dům, byt, garáž nebo pozemek?
Potřebujete si ujasnit stav nemovitosti vzhledem k finančním prostředkům, které máte k dispozici? Nenabízíte moc levně, nebo naopak draho? Jsou vaše požadavky spíše umírněné, nebo na nějaký ten milion hledět nemusíte? Víme o místě, kde získáte perfektní přehled pěkně pohromadě.
Podívejte se na stránky https://www.annonce.cz/reality.html#reality a budete mít vše jako na dlani. Filtrování podle ceny, velikosti, lokality je samozřejmé a orientovat se budete za pár sekund. Podle popisu a hlavně z fotografií získáte dokonalý přehled o tisícovkách pozemků, domů, bytů a komerčních prostor. Určitě to vyzkoušejte.

Zdroj: fermakleri.cz, cnb.cz

Související články