Fixace hypotečního úvěru je smluvní doba, během které se úroková sazba nemění. O fixaci často slyšíte ve spojení s fixačním či úrokovým obdobím nebo obdobím platnosti úrokové sazby. Tak či onak, jedná se o časový úsek, po který vám banka garantuje stejnou úrokovou sazbu.

Za dobu trvání hypotéky vás nové nastavení fixace, tzv. refixace, bude čekat zřejmě několikrát. Protože každá hypotéka je unikátní, neexistuje univerzální návod, jak správně zvolit délku fixačního období. Co byste určitě měli zvážit je to, zda budete s danou nemovitostí dále nakládat, například ji prodávat.

Podívejte se, na jak dlouho byste měli fixovat svoji hypotéku:

Zdroj: Youtube

Délka fixace

Při uzavírání hypoteční smlouvy s fixací je nutné zvážit, jaká délka fixace nejlépe odpovídá vaší finanční situaci a jaká jsou vaše očekávání do budoucna. Zda raději riskujete, nebo se vám s bankou nechce nic řešit. Volba mezi kratšími a delšími fixacemi závisí nejen na tom, jaká míra rizika je pro vás pohodlná, ale i na budoucím vývoji ekonomiky.

Podpora hypotečního specialisty

Jeden z evergreenů osobních financí. Pokud si nejste jisti ohledně konce fixace a dalšího postupu s hypoteční smlouvou, specialista, který se orientuje na trhu, vám může výrazně pomoci s rozhodováním a podnikáním těch správných kroků.

Úrokové sazby

Aktuální ekonomická situace, kdy jsou sazby vyšší, naznačuje, že se úroky budou v několika následujících letech snižovat. Proto se doporučuje volit spíše kratší fixaci, například tříletou, abyste mohli využít sestupný trend sazeb.

Nejvýhodnější sazby nabízejí banky u pětiletých fixací, kde se o klienty doslova perou. Příliš dlouhá fixace se vám nevyplatí – banka by mohla jít s úroky dolů, ale vy byste byli vázaní dlouhou fixací.

Refinancování

Před koncem fixace můžete také zvážit možnost refinancování hypotéky. To zahrnuje buď přechod k jiné bance s výhodnějšími podmínkami, nebo změnu délky fixace a snížení měsíční splátky. Refinancování ovšem může být komplexní, a proto je nejlepší se poradit s odborníkem.

Štěstí přeje připraveným

Proaktivní přístup je klíčový. Mějte na paměti termín konce fixace a včas kontaktujte svého hypotečního poradce. Banky už mohou nabízet nové podmínky a sazby, a tak je důležité v předstihu zjistit vše důležité.

Prodloužení splatnosti

Při zvýšení splátek po konci fixace můžete zvolit prodloužení doby splácení. Tím se sníží měsíční splátky, ale také zvyšují celkové náklady na úroky.

Finanční rezerva

Jistě se to snáze řekne, než udělá, ale v tomto období je obzvláště dobré zvážit tvorbu finanční rezervy. Rezervy vám umožní zaplatit mimořádné splátky hypotéky, čímž se sníží dluh, a tím i výše měsíční splátky. Rezervy tedy mohou vést k lepší finanční flexibilitě.

Zdroj: investicniweb.cz, brokertrust.cz, moneta.cz

Související články