Abyste věděli, jak dlouhá fixace se vám vyplatí, je nutné porovnat si aktuální ceníky dodavatelů. U ceníků platných v dubnu 2024 se průměrná cena elektřiny u jednoletých a dvouletých fixací pohybuje pod hranicí 3 000 Kč za megawatthodinu (MWh), u plynu je to kolem 1 300 Kč za MWh. Tříleté fixace už jsou výhodné o něco méně a ze všeho nejméně se zákazníkům vyplatí smlouvy bez fixace platné na dobu neurčitou,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.

Proč je tříletá fixace nevýhodná a nyní již málo běžná

V první řadě je třeba zmínit, že tříletou fixaci dnes mnoho dodavatelů vůbec nenabízí. Jednoduše proto, že situace je stále poměrně nejistá a na tři roky dopředu se ceny energií těžko odhadují.

Pro dodavatele pak může být nastavení příliš nízké ceny značně nevýhodné. Proto když už tříletou fixaci nabídne, snaží se nastavit její sazby tak, aby mu pokryly případné ztráty v dalších letech – a také aby se připravil na nečekané situace, například stěhování nebo úmrtí zákazníka.

V prvních dvou letech fixace tedy raději nastaví vyšší cenu, než je potřeba. Až v posledním roce se zákazník dostane na sazby, které dnes běžně platí u ročních či dvouletých fixací. A to se skutečně nevyplatí.

Spotové ceny - jak výrazně ušetřit za energie ? Zkušenosti z praxe

Zdroj: Youtube

Neplatit zbytečně

Rozdíly v cenících na první pohled nevypadají nikterak dramaticky. Nutno ale podotknout, že především v případě větší spotřeby hraje roli každá stokoruna. V praxi to může vypadat následovně:

Délka smlouvySpotřeba 3,5 MWh/rok (průměrná česká domácnost)Spotřeba 8 MWh/rok (domácnost s el. ohřevem vody)Spotřeba 20 MWh/rok (domácnost s elektrickým vytápěním)
Fixace na 1 rok (roční vyúčtování)10 423 Kč23 824 Kč59 560 Kč
Fixace na 2 roky (vyúčtování elektřiny v 1. roce)10 024 Kč22 912 Kč57 280 Kč
Fixace na 3 roky (vyúčtování elektřiny v 1. roce)11 844 Kč27 027 Kč67 680 Kč
Smlouva na dobu neurčitou (bez fixace)13 724 Kč31 368 Kč78 420 Kč

Dvouletá fixace je aktuálně nejlepším řešením

Smlouvy bez fixace jsou v tuto chvíli nejméně výhodné, nevýhodná je i tříletá fixace. Pokud chce zákazník skutečně ušetřit, měl by se teď rozhodovat mezi roční a dvouletou fixací. Ceny jsou tam hodně podobně – byť pořád trochu více nahrávají dvouleté fixaci. V její prospěch potom hovoří i fakt, že dva roky jsou dostatečně dlouhá doba, která může zákazníkovi přinést trochu klidu. Vzhledem k tomu, že novou smlouvu lze podepsat už půl roku před koncem platnosti té původní, u jednoleté fixace je nutné začít velmi rychle řešit další postup. Podle všech předpokladů navíc za půl roku výrazně výhodnější smlouvu neseženete. Počítá se s tím, že ceny dál klesat nebudou – a pokud ano, pak opravdu jen nepatrně. Mnohem pravděpodobnější je mírný růst, který je patrný už v těchto dnech.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Myslíte si, že vás dodavatel elektřiny nebo plynu okrádá?

Ano, říkám si to každý měsíc. 85 %
Ne, vybrali jsme si poměrně slušného dodavatele. 15 %

Jde o načasování

Dvouletá fixace tak z tohoto srovnání vychází jako vítěz,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz. V každém případě platí, že při uzavírání nové smlouvy je velmi důležité načasování.

Lepší cenu vždy získáte po konci topné sezóny, tedy třeba v létě. Naopak v průběhu sezóny mohou být ceny mnohem výš. Proto se vyplatí začít včas řešit další postup, a hlavně porovnávat dostupné nabídky. S tím vám pomůže online srovnávač Kalkulátor.cz.

Zdroj: eru.gov.cz, cez.cz

Související články