České stavebnictví je na prahu krize. Důvodem je nový stavební zákon, jehož prováděcí předpisy byly vydány teprve na začátku letošního léta. Mezi odborníky a investory vyvolal tento zákon mnoho otázek a nejistot, které mohou vést ke zpomalení stavebního procesu, a dokonce k zastavení některých projektů. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) situace hrozí vážným kolapsem celého odvětví.

O novém stavebním zákoně potřebujete vědět následující:

Zdroj: Youtube

Nejasnosti v novém stavebním zákoně

Hlavní problém, který vyvolal obavy projektantů a stavebníků, je retroaktivní působení nového stavebního zákona. Zákon totiž v některých případech vyžaduje, aby projekty, které byly zahájeny před jeho platností, byly dokončeny podle nových pravidel. To znamená, že mnoho projektů musí být přepracováno, což nejen zvyšuje náklady, ale také způsobuje prodlevy v jejich dokončení.

„Projektanti jsou nuceni přepracovávat již schválené projekty, což přináší zvýšené náklady a zpoždění. To, co mělo být zjednodušením procesu, se v praxi často ukazuje jako komplikace,“ vysvětluje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.

Zpomalení nových zakázek

Dalším důsledkem současné právní nejistoty je zpomalení vypisování nových stavebních zakázek. Investoři i projektanti se obávají, že jejich projekty nemusí být schváleny včas nebo za podmínek, které byly původně sjednány. To způsobuje odklad v realizaci staveb, což má dopad nejen na stavební firmy, ale také na výrobce stavebních materiálů.

„Řada stavebních záměrů může být pozastavena, což by mělo fatální dopad na stavebnictví jako celek,“ varuje Špalek.

Potřeba změn v zákoně

ČKAIT proto apeluje na vládu, aby urychleně přijala novelu nového stavebního zákona. Mezi hlavní požadavky komory patří především odstranění retroaktivního působení zákona a umožnění, aby projekty započaté před jeho platností mohly být dokončeny podle starých pravidel. Komora dále žádá, aby byla novelizována vyhláška o dokumentaci staveb, která by měla být jasněji provázána se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

„Pokud nebudou naše návrhy reflektovány, čeká nás vleklá recese, která může mít vážné dopady na českou ekonomiku,“ uzavírá Špalek.

Dopady na stavebnictví

V současné době čelí stavebnictví dvoucifernému propadu. Problémy s novým stavebním zákonem mohou způsobit, že mnoho zkušených projektantů odejde z oboru, což dále oslabí celý sektor. Starší projektanti odcházejí do důchodu, zatímco mladší opouštějí profesi kvůli nejistotě a komplikacím.

Související články