Internet je plný rad, jak postupovat, když se dostanete do podobné situace. Někde vám mohou doporučit poslat halíř na špatný účet s prosbou o vrácení. Často nedostanete odpověď, a když ano, může vás to stát dodatečné poplatky.

Navíc se může stát, že účet, na který jste omylem poslali peníze, nepatří fyzické osobě, ale firmě, a ta se o vrácení nemusí příliš zajímat.

Omyl v čísle? Není to tak jednoduché

Představte si, že jste si jistí tím, že jste zadali správné číslo účtu, ale udělali jste chybu v kódu banky. I taková maličkost může mít fatální následky. Avšak pravděpodobnost, že byste náhodou trefili existující číslo účtu, je velmi malá.

České banky používají algoritmus MODULO 11 pro vytváření čísel účtů, který minimalizuje riziko chyb. I když se stane, že peníze skončí na špatném účtu, stále existují způsoby, jak se můžete pokusit je získat zpět.

Podívejte se, jak vybrat nejlepší spořicí účet:

Zdroj: Youtube

Jak získat vaši platbu zpět?

Pokud se ocitnete v situaci, kdy jste peníze poslali na špatný účet, prvním krokem je kontaktovat vaši banku. Banka má povinnost vám s řešením této situace pomoci. Nejčastěji se peníze vrátí samy, pokud jste omylem zadali neexistující číslo účtu.

Pokud se však stane, že peníze skončí na existujícím, ale špatném účtu, banka bude kontaktovat příjemce a požádá ho o vrácení peněz. Pokud neuspěje, můžete se pokusit získat identifikační údaje příjemce od banky a případně podat trestní oznámení.

A co když přijdou cizí peníze na váš účet?

Není to jen odeslání peněz na špatný účet. Někdy se stane, že na váš účet přijdou peníze, které nečekáte. V takovém případě je důležité zjistit, zda jsou tyto platby oprávněné. Pokud se jedná o omyl, je vaší povinností vrátit peníze. V opačném případě na vás může být podáno trestní oznámení.

Jak se vyhnout chybám v zadávání čísla účtu

Nejlepším způsobem, jak se můžete vyhnout nepříjemným situacím s platbami, je prevence. Moderní technologie nabízejí různé možnosti, jak minimalizovat riziko chyb při zadávání čísla účtu.

Použití QR platby nebo hlasových asistentů může být užitečné, stejně jako důkladná kontrola všech platebních údajů před odesláním platby.

I když je snadné udělat chybu při zadávání bankovních údajů, není třeba panikařit. S rozumným postupem a pomocí banky můžete často chyby napravit a získat své peníze zpět.

Zdroj: financnezdravejsi.csas.cz, csob.cz, srovnejto.cz

Související články