Stručný souhrn z článku
- Vylepšení interiéru a nákup cenných předmětů vyžaduje aktualizaci pojistného krytí, aby byla ošetřena rizika poškození či odcizení.
- Majetková kriminalita v ČR roste, přičemž objasnění těchto případů je nízké, což zdůrazňuje potřebu kvalitního pojištění.
- Hlavní chybou při sjednávání pojištění je podpojištěnost, jež může vést k výraznému snížení plnění pojistné události.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Podle řady průzkumů sice pod stromečkem nejčastěji nacházíme kosmetiku a oblečení, ale řadu z nás potěšila elektronika, domácí spotřebiče, chytré doplňky, hodinky, elektrokoloběžky, herní konzole, projektory a domácí kina. Populárními dárky jsou i šperky, vybavení do auta nebo sportovní vybavení. Čas od času si dopřejeme i úpravu interiéru, zahrnující nákup uměleckých děl.
Těmito dárky a nákupy si jistě zpříjemníme domácí prostředí, ale bez správně sjednaného pojištění zvyšujeme riziko, že v případě jejich poškození nebo odcizení nedostaneme zpět náklady, které jsme na jejich pořízení vynaložili.
Neúprosné statistiky
Podle statistik Policie ČR kriminalita od roku 2013 spíše klesala. Výjimkou byl rok 2022, kdy naopak rostla. Meziročně téměř o 20 %. Žebříčku vévodí majetková kriminalita, skoro čtyři z deseti skutků jsou krádeže.
Situace se významně liší v jednotlivých krajích. U krádeží statistiky významně navyšuje Praha - na 100 000 obyvatel tu připadá 665 krádeží, téměř vůbec se naopak nekrade na Zlínsku. Zloději navíc nejsou žádní troškaři – jejich návštěva vyjde průměrně na desítky tisíc korun. Zatímco v roce 2021 činila průměrná škoda způsobená majetkovou kriminalitou 63 147 Kč, o rok později to bylo už 73 864 Kč.
Na lepší časy se zrovna neblýská. Podle údajů za 11 měsíců roku 2023 (novější data včetně prosince ještě nejsou k dispozici) se rok 2023 bude blížit svému předchůdci. Od ledna do konce listopadu bylo na území ČR nahlášeno téměř 4 500 případů krádeží vloupáním do bytů, víkendových chat a rodinných domů.
Nízká objasněnost
U majetkové kriminality dokáží policisté objasnit jen zhruba jeden případ ze čtyř. Ačkoliv je na muže zákona spoleh, nemůžete nechat nic náhodě. Neměli byste spoléhat na to, že vám se nemůže nic stát. Je dobré mít na paměti kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti.
Kvalitní pojištění ochrání i nejluxusnější dárky
Obě pojištění se budou hodit i v případě, že bydlíte v bytě. Zatímco totiž domácnost kryje vše, co by vypadlo z dřevěného domečku, kdybyste ho obrátili vzhůru nohama, nemovitost se postará o zbytek.
Podle Terezy Procházkové ze srovnávače Klik.cz ale existuje celá řada výjimek. „Mezi ně patří například kuchyňská linka, radiátory anebo regály připevněné ke stěně, které často spadají do pojištění domácnosti. Oba produkty se proto vyplatí sjednat u jedné instituce, protože je velká pravděpodobnost, že mezi nimi bude panovat synergie.”
Podle statistik, které si srovnávač vede, je to právě první kvartál roku, kdy je sjednáno zdaleka nejvíc pojistek domácnosti. Řada vlastníků nemovitosti a nájemníků si tedy určité nebezpečí uvědomuje a snaží se o nápravu.
Strašák jménem podpojištění
Jaká je hlavní chyba, kterou při sjednávání pojištění domácnosti děláme? Jde o podpojištěnost, tedy to, že náš majetek chráníme nižší částkou, než za kolik bychom pořídili veškeré nové vybavení. Nejen kvůli chytré elektronice už dnes není výjimkou, že se tato suma vyšplhá na milion korun.
Jaký je stav u vás doma, nejlépe zjistíte tak, že si vezmete tužku a papír, celý byt obejdete, všechen majetek sepíšete a k položkám přiřadíte částky, za něž byste je znovu pořídili. Při podpojištěnosti vám navíc budou pojišťovny krátit plnění, což asi nikdo nechce. Správné nastavení pojištění domácnosti je tak nezbytností, která vám zajistí klidné spaní.
Zdroj: Dům&Zahrada, Klik.cz, policie.cz