Od ledna se regulovaná složka cen elektřiny zvýšila o téměř 70 procent, což dodavatelé začínají promítat do výše záloh. Z částky na faktuře za elektřinu regulovaná složka činí přibližně 40 procent, což pro domácnosti znamená výrazné zdražení celkové roční platby. Větší část z ceny pro spotřebitele ovšem tvoří cena silové elektřiny, kterou dodavatel nakupuje na burze. Ta přitom již několik měsíců stagnuje, což se projevuje v jednotlivých nabídkách dodavatelů.

Jak si upravit zálohy

„V současnosti sledujeme, že dodavatelé zlevňují produkty s měsíční fixací. Představují také nové neveřejné nabídky, kde je možné oproti běžným nabídkám ušetřit dalších dodatečných 5 až 10 procent. Získat je lze však většinou i pomocí důvěryhodného srovnávače,“ uvádí Tomáš Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz. V současnosti je proto lepší zvýšit si zálohy jen lehce. U produktů na dobu určitou nebo s měsíční fixací dokonce doporučuje zálohy neměnit či si je i mírně snížit oproti roku 2023.

Zdražení elektřiny? Neuvěřitelné, běsní expert

Zdroj: Youtube

Dodavatelé zvyšují neúměrně zálohy

„Na zálohách chceme platit tak akorát, aby nám po vyúčtování nezůstal vysoký nedoplatek ani zbytečný přeplatek. Dodavatelé mají tendenci navrhovat nám vyšší zálohy, než je nutné. Jako spotřebitelé si však jejich výši můžeme určit v některých případech i podle vlastního uvážení. Proto se hodí znát skutečnou výši aktuálního zdražení,“ upozorňuje Vrňák.

Jak situaci se zálohami řešit

Experti se shodují v názoru, že pokud má domácnost dostatečné úspory, jsou pro ni spíše výhodnější nedoplatky. „Je rozhodně lepší nastavit si zálohy nižší a mírně doplácet než dodavateli půjčovat peníze formou neúměrně vysokých záloh. Proto je vhodné se proti neúměrnému zvýšení záloh vždy ohradit a s dodavatelem komunikovat,“ zakončuje odborník.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Věděli jste, že je možné změnou tarifu výrazně ušetřit?

Ano, tyto možnosti využíváme. 1
Ne, je to pro nas nová informace. 3

Výhled do budoucnosti

Předpovědi pro další roky naznačují, že ceny elektřiny by mohly dále klesat, nebo alespoň zůstat stabilní. Podle Jiřího Matouška z Centropolu se v roce 2025 mohou ceny elektřiny ustálit a dokonce mírně poklesnout. Nicméně predikce pro další období po roce 2025 již nevypadají tak optimisticky. Závisí to na mnoha faktorech, včetně vývoje na trhu s emisními povolenkami a politických rozhodnutí, které mohou ovlivnit cenu elektřiny.

Zdroj: kurzy.cz,i uhli.cz

Související články