Léto přináší pracovní příležitosti pro spoustu sezónních zaměstnanců, mezi které patří zejména studenti. Jde o skvělý způsob, jak si můžou přivydělat, osamostatnit se a naučit se fungovat v pracovním procesu. A protože jsou brigády vždy rychle „rozebrané“, můžete se do jejich hledání pustit už nyní.

Brigáda není jen pro studenty středních a vysokých škol

Věděli jste, že s brigádou (= výkon závislé práce podle zákoníku práce) může začít nezletilý, který dovršil 15 let? To se však může stát až poté, co dokončí povinnou školní docházku.

Zdroj: Youtube

Děti mladší 15 let a nezletilí, kteří nedokončili školní docházku, pracovat nemohou. Děti můžou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní či sportovní činnost s povolením ÚP. Tato práce je časově omezena na 20 hodin týdně a nemůže zasahovat do výuky ve škole.

Jaké jsou podmínky pro studentskou brigádu?

Pokud je vám 15 let a dokončenou povinnou školní docházku, nic vám nebrání v tom, abyste si přivydělali. Ukončení povinné školní docházky je podmínkou nástupu do práce, ale ne možnosti uzavření pracovní smlouvy či dohody o provedení práce. Smlouvu si tak můžete zařídit už v 15 letech, se samotným nástupem si však musíte počkat.

Co znamená ukončená školní docházka?

Dle školského zákona je povinná školní docházka po dobu 9 let, nejvýše do konce školního roku, v němž žák dosáhne 17 let věku. Školní rok trvá od 1. září a končí 31. srpna. Skládá se z období vyučování a školních prázdnin. Na brigádu může žák ukončující povinnou školní docházku vyrazit na začátku prázdnin.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

V kolika letech jste šli na svoji první brigádu?

info Hlasování bylo ukončeno.
Bylo mi méně než 15 let. 120
Bylo mi 15 až 18 let. 181
Až v dospělosti. 19
Hlasovalo: 320

Pokud padne konec června na víkend, takže ve škole skončíte například 27. června (a 30. 6. už do školy v pondělí nepůjdete), můžete začít pracovat už 28. června.

Kde nemůže pracovat student?

Mladiství nemohou vykonávat práci, která je pro ně nepřiměřená, škodlivá a nebezpečná. To znamená, že nemůžou pracovat tam, kde by jim nebo někomu jinému hrozilo nebezpečí. Hornické práce, práce s výbušninami a práce na zařízeních elektrického napětí či výškové práce jsou zakázané. Výjimkou je praxe při studiu.

Zdroj: mesec.cz, finance.cz, dostupnyadvokat.cz, europa.eu

Související články