Bydlení je stále nedostatek a podle odborníků lze čekat, že novela stavebního zákona, jež má přijít v platnost 1. 7. 2024, novou výstavbu ještě zbrzdí. Spíše se rekonstruují či renovují starší byty a rodinné domy. Pro vlastní potřebu. Ale i jako finanční investice s rychlou návratností, které se říká flipování. Šli byste do rizika s vidinou zisku, i když vám nikdo nezaručí, jak to nakonec dopadne?

Flipování na vzestupu

Jakub Veverka z portálu Videobydlení.cz předpovídá flipování malou renesanci. „V ČR je problém se získáním stavebního povolení, tudíž bude docházet k technickému zhodnocení stávajících budov. Primární fokus investorů bude zaměřen na hlavní město a na turisticky zajímavé oblasti,“ vysvětluje odborník, který pro letošní rok očekává pomalý růst cen nemovitostí. Ale jak kde, v Praze je situace úplně jiná než na venkově.

Investice, nebo podnikání?

O flipování je teď více slyšet. Hodně na něj také upozorňují reklamy na internetu, mnohé z nich propagují kurzy slibující, že vás naučí „jak koupit, opravit a prodat nemovitost“. Ceny takových kurzů samozřejmě nejsou zadarmo, pohybují se v řádech tisíců až desetitisíců.

Flipování se kromě starších bytů a domů může týkat i bytů ve výstavbě, poslední dobou se často řeší flipování podílů nemovitostí (včetně etického hlediska). Je otázkou, zda se ještě bavíme o investici, nebo o podnikání.

Funguje pravidlo 70 procent?

V mnoha zdrojích se ve spojitosti s flipováním uvádí pravidlo 70 %. To zjednodušeně říká: chcete prodat nemovitost za 100 %, ale sami ji koupíte za 70 %. Jistě se někomu může poštěstit, že skutečně pořídí byt či rodinný domek výhodně a prodá ho se ziskem, ale stejně tak nelze vyloučit opak. Teoretické pravidlo nic nevypovídá o realitě. Navíc se ozývají hlasy, že tohle pravidlo je už přežité.

Flipování není zkouška odvahy

Aby bylo flipování úspěšné, předpokládá se velmi dobrá znalost trhu s bydlením i se stavebními firmami, správné odhady, spousta času nejen při vyřizování nejrůznějších povolení, schopnost rychle reagovat na změny…

Nebo jinak: potřebujete peníze, znalosti, zkušenosti a opravdu dobrý a detailní plán, včetně katastrofického scénáře. Tady najdete přehled rizik flipování. Ale možná stačí jedna věta: Rizika spojená s flipováním nemovitostí zůstávají významná, včetně potenciálních finančních ztrát způsobených neočekávanými náklady na opravy nebo poklesem tržních cen,“ uvádí Jakub Veverka.

Chcete prodat, koupit, pronajmout dům, byt, garáž nebo pozemek?
Potřebujete si ujasnit stav nemovitosti vzhledem k finančním prostředkům, které máte k dispozici? Nenabízíte moc levně, nebo naopak draho? Jsou vaše požadavky spíše umírněné, nebo na nějaký ten milion hledět nemusíte? Víme o místě, kde získáte perfektní přehled pěkně pohromadě.
Podívejte se na stránky https://www.annonce.cz/reality.html#reality a budete mít vše jako na dlani. Filtrování podle ceny, velikosti, lokality je samozřejmé a orientovat se budete za pár sekund. Podle popisu a hlavně z fotografií získáte dokonalý přehled o tisícovkách pozemků, domů, bytů a komerčních prostor. Určitě to vyzkoušejte.

Máte na to? Uvažujte

  • Jak vybrat nemovitost vhodnou na její zvelebení a prodej – znáte dobře trh v dané lokalitě?
  • Kde vzít peníze na nákup nemovitosti – máte na ni hotovost, nebo si musíte půjčit a ručit třeba i vlastním bydlením?
  • Kdo nejlépe odhadne náklady na opravu nemovitosti – aby pozdě objevené skryté vady nenavyšovaly rozpočet a nekomplikovaly průběh prací?
  • Kolik budou stát všechny služby s pořízením a opravou nemovitosti - počítejte opravdu se vším, i s právními službami, náklady na dopravu materiálu...
  • Kdo provede opravu a za jak dlouho - problém s řemeslníky se uvádí jako jeden z nejzásadnějších i u velkých investičních firem.
  • Bude se dát nemovitost skutečně prodat se ziskem – jedna věc je předpoklad, druhá realita a změna trhu.

Zdroj: forbes.com, architecturaldigest.com, forbes.com, Videobydlení

Související články